ریدایرکت ساب دامین به دامنه اصلی با htaccess.

ریدایرکت ساب دامین به دامنه اصلی این امکان را به شما خواهد داد تا به راحتی با استفاده از ان بتوانید ساب‌دامنه‌های ایجاد شده در سایت خود را به صورت 301 به ادرس اصلی دامنه خود ریدایرکت نمایید.

در این مقاله از دکتر وردپرس قصد دارم تا به نحوه ریدایرکت سای‌دامنه‌های سایت بپردازم که با استفاده از آن قادر به ریدایرکت کردن کلیه ساب دامنه‌ها به صورت 301 به ادرس اصلی سایت خود خواهید بود.

ریدایرکت ساب دامین به دامنه اصلی با htaccess.

ریدایرکت ساب دامین به دامنه اصلی با htaccess.
ریدایرکت ساب دامین به دامنه اصلی با htaccess.

ممکن است از خود بپرسید که این کار چه کاربردی برای شما خواهد داشت. فرض کنید که در ساب‌دامنه خود یک سایت دیگری با استفاده از هر CMS دلخواه همچون وردپرس راه‌اندازی کرده‌اید و یا اینکه یک صفحه Landing Page ایجاد کرده‌اید و پس از استفاده ان دیگذ نیازی به این ندارید که از ان صفحه استفاده کنید، بنابراین لازم است تا ان را به صفحه اصلی سایت خود ریدایرکت 301 کنید تا ارزش ساب دامنه مورد نظر به آدرس سایت اختصاص داده شود.

و یا اینکه در بسیاری از موارد کاربران در انتخاب اینکه سایت خود را با WWW و یا بدون WWW راه‌اندازی کنند در شک بوده و دو دل هستند که کدام‌یک را برای ادرس اصلی خود برگزینند که پس از انتخاب آدرس پیشفرض خود لازم ایت تا آدرس دیگر را به صفحه اصلی که می‌تواند با WWW باشد و یا فاقد آن، هدایت کنند. البته در هر صورت کاربران چه با WWW و چه بدون آن به آدرس سایت هدایت می‌شوند.

فرقی نمی‌کند که شما به چه دلیلی قصد دارید تا آدرس ساب دامنه‌های خود را به دامنه اصلی و یا همان آدرس اصلی خود هدایت کنید، اما بهترین راهکاری که برای شما وجود دارد استفاده از فایل htaccess. می‌باشد که با استفاده از ان می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای ریدایرکت ساب‌دامنه‌ها چه در وردپرس و چه هر نوع CMS و طراحی اختصاصی ابتدا به روت و یا مکانی که CMS خود را نصب کرده‌اید مراجعه کرده و سپس فایل htaccess. را جهت ویرایش باز کنید. ممکن است این فایل به دلیل مخفی بودن برای شما نمایش داده نشود، بنابراین با استفاده از گزینه Settings آن را از حالت Hide خارج کنید تا نمایش داده شود.

حال کدهای زیر را در مکان مناسبی از فایل htaccess. خود قرار دهید.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^[^.]+\.(domain\.com)$ [NC]
RewriteRule ^ http://%1%{REQUEST_URI} [R=301,L,NE]

همانطور که در کدهای فوق مشاهده می‌کنید به جای domain\.com آدرس خود را وارد کرده و فایل را ذخیره کنید. پس از ذخیره فایل htaccess. کلیه ساب‌دامنه‌های ایجاد شده در سایت شما به آدرس دامنه اصلی به صورت 301 ریدایرکت خواهند شد.

دقت داشته باشید تا قبل از هرگونه تغییر یک نسخه پشتیبان از فایل htaccess. داشته باشید تا در صورت خطا سریعا آن را برطرف کنید، علاوه بر آن ازآنجایی که این فایل با به‌روزرسانی تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس به‌روزرسانی می‌شود هرگاه که اقدام به به‌روزرسانی پیوندهای یکتا سایت وردپرسی خود کردید، مجددا باید کدهای فوق را به آن اضافه کنید.

شاد باشید..

امتیاز شما برای این مقاله
2 نظرات
  1. یوسف می گوید

    عرض سلام و احترام . بنده یک دامنه و ساب دامین دارم . مشکلی که دارم اینه که پروتکل https روی دامنه اصلی نصب هست . زمانی که با پروتکل Https میخوام وارد ساب دامین بشم خودکار مرجوع میشه به دامنه اصلی ! این مشکل زمانی که ساب دامین رو با پروتکل Http اجرا میکنم وجود نداره و مساقیم وارد اطلاعات ساب دامین میشه . اما همین که از https استفاده میکنم ریدارکت میشه به دامنه اصلی. واقعا واسم دردسر شده و اصلا نتونستم مشکلش رو پیدا کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  2. شاهین می گوید

    سلام وقت بخیر
    چطوری میشه ساب دامین من در یک دامنه دیگر ریدایرکت بشه روی سایت دیگری که دارم در یک هاست با دامنه متفاوت ؟
    خیلی به این کار نیاز دارم ممنونم اگر راهنماییم کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.