بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس از نظر سئو

بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس یکی مهم ترین نکات سئو و بهینه سازی می‌باشد که در تعیین آدرس دهی permalink مناسب برای مطالب و نوشته های سایت باید به دقت به آن توجه کنیم. در وردپرس با مراجعه به بخش تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا می توان نحوه ایجاد لینکهای سایت را تعیین کرد. در ابتدای نصب وردپرس پیوند یکتا در حالت پیشفرض قرار دارد در این وضعیت برای نمایش پست از شناسه یا id آن استفاده می شود اکثر افزونه های افزایش سرعت وردپرس که معمولا پلاگینهای کش می باشند با این آدرس دهی مشکل دارند و نمی توانند در این حالت کارشان را انجام دهند همچنین از نظر سئو نیز این پیوند یکتا اصلا مناسب نمی باشد و باید از آدرس دهی مناسب دیگری که شامل عنوان مطلب باشد.

پیوند یکتای وردپرس از نظر موتورهای جستجو

بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس از نظر سئو

قبل از این که وارد قسمت ویرایش پیوندهای یکتا در وردپرس شویم ، ضروری است که با بهترین ساختار برای موتورهای جستجو آشنا شویم . به بهترین ساختار پیوندهای یکتا برای موتورهای جستجو SEO Friendly URLs می گویند .

SEO Friendly URLs به آدرس هایی اشاره دارد که شامل کلمه های کلیدی است که محتوای صفحه را توضیح می دهد . این آدرس ها هم برای انسان ها و هم برای موتورهای جستجو قابل فهم است . با داشتن پیوندهای یکتا استاندارد و مناسب برای موتورهای جستجو ، مطلب شما شانس بیشتری برای تصاحب رتبه های اول در موتورهای جستجو را دارا خواهد بود .

نمونه یک پیوند یکتا مناسب :


http://site.com/peyvand-yekta

نمونه یک پیوند یکتا نامناسب برای موتورهای جستجو :

http://site.com/?p=96524

به صورت پیش فرض ، وردپرس از عنوان مطلب برای ایجاد پیوندهای یکتا استفاده می کند که یکی از بهترین ساختارها برای موتورهای جستجو محسوب می شود .

با این حال هنوز خیلی از کاربران از ما می پرسند که مناسب ترین گزینه برای این تنظیمات کدام است . علت این همه سوال این موضوع می باشد که در ورژن های قبلی وردپرس ، ساختار پیوندهای یکتا به صورت نمونه نامناسبی که ذکر کردیم بوده است .

از ورژن ۴.۲ وردپرس به بعد این گزینه به صورت پیش فرض روی حالت بهینه تنظیم شده است . اگر اخیرا وردپرس را نصب کرده اید ، نیازی نیست نگران این موضوع باشید . به راحتی می توانید تنظیمات مربوط به پیوندهای یکتا را در محیط مدیریت وردپرس مشاهده کرده و در صورت نیاز آن ها را ویرایش نمایید .

permalinks
بهترین ساختار پیوند یکتا در وردپرس از نظر سئو

انتخاب بهترین پیوند یکتا در وردپرس

در وردپرس با تنظیم پیوندهای یکتا می توان لینکهای سایت را در حالتهای پیش فرض، روز و نام، ماه و نام، عددی، نام نوشته و ساختار دلخواه ایجاد کرد اما بهترین پیوند یکتای وردپرس از نظر سئو و بهینه سازی سایت کدامیک از گزینه های موجود است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت بسته به محتوا و موضوع سایت شما لینکی که دارای مشخصه ای از مظلب باشد و بتواند تعداد کاراکتر بیشتری را نمایش دهد گزینه مناسبی خواهد بود در ادامه به بررسی ساختار پیوند یکتا می پردازیم.

پیوند یکتای پیش فرض : این نوع پیوند با استفاده از id شناسه مطلب لینک آنرا ایجاد می کند یعنی لینک سایت تان به صورت yoursite.ir/?p=58 خواهد شد در این مثال لینک به مطلب دارای شناسه ۵۸ اشاره می کند، استفاده از این ساختار پیوند یکتا توصیه نمی شود.

پیوند روز و نام : در این حالت به جای شناسه از تاریخ انتشار مطلب که از سال و ماه و روز تشکیل شده به همراه عنوان پست استفاده می شود. این پیوند یکتا به دلیل طولانی بودن تاریخ و کم شدن تعداد کاراکتر برای قرار گرفتن عنوان مطلب مناسب نمی باشد.

لینکدهی ماه و نام : این ساختار نیز مشابه ساختار بالا می باشد با این تفاوت که تاریخ از سال و ماه تشکیل می شود و روز ار آن حذف می شود.

پیوند یکتا عددی : این نوع آدرس دهی مطالب وردپرس با استفاده از شناسه در ابتدای لینک و سپس نام یا عنوان نوشته ایجاد می شود. در گذشته و نسخه های قدیمی وردپرس به دلیل وجود برخی مشکلات در خواندن اطلاعات از پایگاه داده توصیه می شد که آدرس دهی مطالب با عدد شروع شود در این حالت می توان گفت این نوع پیوند یکی از بهترین گزینه های موجود می باشد اما با گذشت زمان و انتشار نسخه های جدید وردپرس این مشکل رفع شده و می توان به طور مستقیم از نام نوشته به عنوان پیوند یکتا استفاده کرد.

نام نوشته : از نظر ما بهترین پیوند یکتا وردپرس نام نوشته می باشد زیرا می توان براحتی و با استفاده از حداکثر کاراکتر اختصاص داده شده به لینک مطالب پیوند مورد نظر را ایجاد کرد.

ساختار دلخواه : جهت ایجاد آدرس دهی مناسب برای سایتهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد شاید در وب سایتی نیاز به پیوند یکتایی خاص باشد!

جهت آشنایی بیشتر با ساختار پیوند یکتای وردپرس به آدرس Using Permalinks در بخش توابع وردپرس مراجعه نمایید.

اما ما قصد داریم تا در این پست اشاره جامع تری را به پیوند یکتای دلخواه وردپرس داشته باشیم. و برای این منظور چند مثالب از انواع وبسایت ها را بررسی می کنیم.

 • اگر محتوای سایت شما به گونه ای است که روزانه در آن پست های زیادی ارسال می گردد، مانند سایت های خبری و تفریحی بهتر است تا پیوند یکتای مورد استفاده به گونه ای باشد که وقتی آدرس لینک فراخوانی می شود به سریع ترین زمان ممکن برای کاربر لود شود. چرا که برای برقراری ارتباط با دیتابیس و یافتن لینک مورد نظر و در نهایت پاسخ دهی به کاربر مدتی طول خواهد کشید. که برای این موارد بهتر است ابتدا بر اساس آی دی نوشته و سپس نام نوشته انتخاب شود. همچنین می توانید قبل از آی دی نوشته از پسوندهایی مرتبط با سایت استفاده نمایید، به عنوان نمونه از news برای سایت های خبری و یا عبارت tutorial برای سایت های آموزشی و..
 • اگر محتوای سایت به گونه ای است که روزانه مطالب کمتری بر روی آن ارسال می گردد اما سایت در موضوعات مختلفی می باشد می توان از طریق دسته بندی پیوند یکتا را انتخاب نمود، به گونه ای که ابتدا دسته بندی مادر نوشته انتخاب شده و پس از آن بر اساس نام نوشته و یا فرمت هایی همچون تاریخ نوشته پیوند کامل ایجاد گردد.
/%category%/%postname%/

چند نکته در انتخاب پیوند یکتا و مسائل مربوط به آن:

نکته اول: برخی از وبمستران عبارت html را جهت ایجاد بهترین پیوند یکتا وردپرس به انتهای پیوند اضافه می کنند تا به موتورهای جستجو بفهمانند که این برگه از سایت یک مطلب است در حالیکه نیازی به این کار نیست شاید در گذشته قرار دادن html در پیوند یکتا وردپرس مناسب می بود اما اکنون بود و نبود آن فرقی نمی کند.

نکته دوم: سعی کنید اگر در پیوند یکتای شما از نام نوشته انتخاب شده است، هنگام ساخته شدن پیوند یکتای نوشته به صورت دستی آن را به زبان لاتین تغییر دهید، این مورد از نظر سئو تا حدودی مهم بوده به علاوه اینکه وقتی پیوند یکتای شما انگلیسی باشد هنگام اشتراک گذاری لینک با مشکل اینکه آدرس ناخوانا می باشد مواجه نخواهید شد.

نکته سوم: برای دکمه های اشتراک گذاری مطالب سعی کنید از پیوند یکتا پیشفرض وردپرس استفاده کنید.

نکته پایانی: اگر سایت شما مدت زیادی است که فعالیت می کند و بر اساس این مقاله تصمیم گرفته اید تا پیوند یکتای خود را تغییر دهید باید بدانید که با تغییر آن با صفحات ۴۰۴ از سوی موتورهای جستجو رو به رو خواهید شد. اما برای این مورد راهکاری وجود دارد که توسط آن علاوه بر اینکه پیوندهای شما به درستی با ساختار جدید نیز عملکرد درستی خواهند داشت، آدرس های شما نیز با ساختار ۳۰۱ ریدایرکت شده و از لحاظ سئو نیز ضربه ای به سایت شما وارد نمی گردد. این راهکار چیزی نیست جز استفاده از افزونه سئو وردپرس یا همان Yoast Seo که با نصب آن پیوندهای شما به ساختار جدید ریدایرکت ۳۰۱ خواهند شد.

منبع: wpbeginner

5/5 - (26 امتیاز)
31 نظرات
 1. حیدروند می گوید

  با سلام و تشکراز آموزشهای خوبتون.
  بعد از طراحی قسمتهای از سایتم ، تنظیمات پیوند های یکتا رو از حالت پیشفرض به (نام نوشته) تغییردادم حالا تمامی نوشته ها و صفحات سایتم بجز صفحه اصلی ، ارور۵۰۰ میده در حالیکه اصولا باید ارور ۴۰۴بده.تمام نکات مربوط به ارور ۵۰۰ رو بررسی کردم با هیچ کدوم حل نمیشه مگر با برگردوندن تنظیمات پیوند های یکتا به حالت پیش فرض.لطفا راهنمایی کنید.

 2. عرفانیان می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  ممنون برای مقاله ای که گذاشتید
  من برای یک سایت فروشگاهی، پیوندهای یکتای تکراری باید بذارم، مثلا 20 تا محصول با نام عروسک خرس داریم، البته قبل از اسم محصول کد محصول رو تو پیوند یکتا قرار میدیم.
  این مورد از نظر سئو مشکلی نداره؟
  نمونه هم به این صورته:
  560-Valentine Bear Doll
  561-Valentine Bear Doll
  562-Valentine Bear Doll
  563-Valentine Bear Doll
  تشکر بابت پاسخگویی

 3. سعید می گوید

  سلام. وقت بخیر
  ببخشید دو سوال داشتم. ممنون میشم کمکم کنید.
  1- ساختار پیوند یکتای سایت من بصورت زیر است:
  /%post_id%/%postname%/
  اما مشکلی که هست، اینه که اگر مثلا آدرس یک از پست های من بصورت زیر باشه:
  http://site.ir/19564/postname
  پست بالا با آدرس زیر هم فراخوانی میشه و به پست نیم آدرس بالا هم ریدایرکت نمیشه اما مطالب یکسانی نشون میدن:
  http://site.ir/19564
  2- توی کنسول گوگل الان در بخش Indexed, not submitted in sitemap لینک یکسری از صفحاتم به صورت زیر اضافه شده:
  http://site.ir/?p=847
  که وقتی این آدرس سرچ میکنم به آدرس زیر ریدایرکت میشه:
  http://site.ir/847/postname
  میخواستم بدونم این دو مشکل، آیا واقعا مشکل هستند و باید حل شوند؟ و اینکه چجوری باید حل شوند. ممنون

 4. مصطفی می گوید

  سلام. من یه سایت ووکامرسی دارم که وقتی روی پیوند یکتای یه محصول کلیک می کنم ،به جای اینکه توضیحات محصول رو بیاره ، به صفحه اصلی سایت بر می گرده!!!!!!!!!!!!!!!!!
  تنظیمات پیوند یکتا رو هم که تغییر می دم باز هم به صفحه اصلی سایت بر می گرده.
  به نظر شما مشکل کجاست؟

  1. صابر اعظمی می گوید

   سلام مصطفی جان
   این موضوع بستگی به تغییراتی داره که در پیوند های یکتاتون دادید / ببینید با استفاده از افزونه های ریداریکت شاید حواستون نبوده و صفحه محصول رو به آدرس مستقیم سایت ریدایرکت کرده باشید.

 5. rb می گوید

  سلام وقت بخیر.
  من میخواهم در قالب وردپرسم در انتهای مطالب ادرس لینک کوتاه مطالبم به صورت http://domain.com/?p=123

  هم درج بشه تا کاربرها برای ارسال در شبکه های اجتماعی و یا لینک دادن به جای اون ادرسی که کلمه های فارسی طولانی میشن از این ادرس کوتاه استفاده کنن. در قالب های وردپرس در سایتهای مختلف دیدم این کار رو. ولی روشش رو نمیدونم. میشه راهنمایی بفرمایید؟ با تشکر

  1. صابر اعظمی می گوید

   سلام و احترام
   افزونه WP Bitly رو دانلود و نصب کنید.
   بعد از نصب افزونه وارد مطلب مورد نظرتون بشید از طریق پیشخوان و در کنار پیوند یکتای عنوان سایتتون دریافت پیوندک رو بزنید تا لینک کوتاه براتون ساخته بشه.
   موفق باشید.

 6. محمد می گوید

  با سلام و ادب
  لطفا راهنمایی کنید
  به چه صورتی پیوند یکتای ووکامرس را تغیر دهم تا مشکلی برای سایت ایجاد نشود
  در حال حاظر به دلیل اینکه سایت من یک فروشگاه کتاب است پیوند یکتا رو از “پروداکت” به “بوک” تغیر دادم . در گوگل که نام محصولات را سرچ میکنم با هر دو لینک product , و book در نتایج جستجو ثبت شده است .
  از افزونه yoast استفاده میکنم پیوند یکتا رو از پروداکت به بوک ریدایرکت میکند یعنی خطای 404 ندارم اما با بررسی کنسول گوگل متوجه شدم با مشکل Duplicate مواجه شده ام . لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

 7. رحیمی می گوید

  با سلام
  من انتقال جوملا به وردپرس داشتم. اما متاسفانه به هیچ روشی نتونستم urlوردپرسم رو شبیه جوملام کنم.
  جوملا چیزی شبیه به اینمورد هست: نام منوی اصلی/زیرمنو/زیرمنو
  میشه راهنمایی بفرمایید چطوری بهاین مورد برسم
  سپاس

 8. نیاز می گوید

  سلام

  من یه هزینه کردم برنامه نویس برام یه پیوند سفارشی (افزونه) مجزا نوشته که بتونم پیوند سفارشی رو به این شکل در بیاورم
  =http://x.com/index.php?productID
  یعنی بصورت اتوماتیک در افزونه =index.php?productID تعرف شده فقط من میتونم ادامه بعد = هر چی خواستم بنویسم
  مثل
  watches-casio-ef-545=http://x.com/index.php?productID
  یا به فارسی
  تلویزیون-اولد-مارک-ال-جی-مدل-2018=http://x.com/index.php?productID
  البته به شکل این دو نمونه مثال بالا در سایت وارد نمیکنیم چون پست های قبلی با شماره ها شروع میشد مثل
  11=http://x.com/index.php?productID
  12=http://x.com/index.php?productID

  فقط از خدمت شما میخواستم بپرسم این در سئو مشکلی که بوجود نمیاره؟
  دلیلش که به این شکل افزونه رو نوشتیم اینکه چون سایت قبلی من رو یه اسکریپت نال شده است خواستیم با این روش لینک ها تغییر پیدا نکنه و الان پست ها رو بصورت دستی وارد ووکامرس میکنیم
  ممنون میشم پاسخ این سوالم رو بفرمایید باز عذرخواهی میکنم
  تشکر

  1. مصطفی خوری نژاد می گوید

   نه مشکل خاصی نخواهید داشت

 9. @amin می گوید

  از لطف شما سپاس گزارم
  سایت خیلی خوبی دارین ایشالا همیشه موفق و سلامت باشین

 10. @amin می گوید

  خیلی ازتون ممنونم که به سوالم جواب دادین یه سوال دیگه داشتم
  پیوند های من الان روی حالت نام نوشته هست از این به بعد میخواستم نام نوشته رو به صورت دستی به زبان لاتین کنم این کار رو برای پست های قدیمی هم باید انجام بدم یا برای پست های جدید کافیه ؟؟؟؟
  بازم ممنون

  1. مصطفی خوری نژاد می گوید

   پست های جدید کافیه و نیازی نیست قبلی ها رو هم حتما تغییر بدید

 11. @amin می گوید

  سلام
  میخواستم بدونم خود شما از چه روشی استفاده می کنید یعنی پیوند ها به صورت دستی تایین میشن یا به صورت خودکار این کار انجام میشه ؟؟

  1. مصطفی خوری نژاد می گوید

   ما هم یه حالت کلی به سیستم دادیم و همون رو واسه کل پست ها به صورت خودکار اعمال میکنیم. نکته ای که باید حتما در نظر داشته باشید اینه که بهتره از تاریخ در پیوند اصلا استفاده نشه به خاطر بروزرسانیهای بعدی پست ها

 12. farhad می گوید

  برای ریدایرکت پیوند های یکتا قدیم به جدید در یواست پرمیوم تنظیمات خاصی لازمه؟ باید چیمارکنم؟

  1. عباس صادقی می گوید

   سلام، خیر لینک‌ها به صورت خودکار در حالت 301 ریدایرکت خواهند شد.

 13. farhad می گوید

  نسخه رایگان افزونه yoast هم ریدایرکت رو انجام میده؟

  1. عباس صادقی می گوید

   بله انجام میشه

 14. آریاهوم می گوید

  سلام . من 6000 ایندکسی در گوگل دارم . می خواهم از این حالت %postname%/ به /%post_id%/%postname%/ تغییر بدم .. سایت هم تفریحی و خبری هستش . مشکلی پیش نمیاد

  1. عباس صادقی می گوید

   درود، خیر مشکلی نیست اگر از افزونه سئو وردپرس استفاده می‌کنید لینکها به صورت خودکار به ساختار جدید هدایت میشن، یه مدت کوتاهی با کاهش بازدید مواجه میشید، اما بعدش دوباره بازدیدهاتون برمیگرده.
   موفق باشید

  2. آریاهوم می گوید

   ممنون

 15. فرشاد می گوید

  به نظر شما بهترین ساختار برای پیوند یکتا ی محصولات فروشگاه اینترنتی چطور باید باشه؟

  1. عباس صادقی می گوید

   برای انتخاب بهترین ساختار باید موضوع فروشگاه مشخص باشه و سعی کنید طوری استفاده کنید که از کلمات کلیدی در آدرس‌ها استفاده شده باشه.
   پیشنهاد می‌کنم از دوره آموزشی سئو وردپرس استفاده کنید.
   موفق باشید?

 16. ناصر می گوید

  سلام دیتابیسو که ندارم
  اگر داشتم که کلا حل بود
  من لینک نوشته هامو دارم و مطالبم جداگانه توی ورد دارم

  1. عباس صادقی می گوید

   خب در این صورت باید دستی مطالب رو بزنید دیگه!
   لینک هم که خودش ساخته میشه امکان تعیین آی‌دی دلخواه نیستش!

 17. ناصر می گوید

  دیدگاه شما در انظار بررسی است.

  سلام من یا سایت داشتم که متاسفانه پاک شد
  اما ادرس url هر نوشته ام رو دارم
  همچنین مطالبم رو هم جداگانه دارم
  حالا وقتی می خوام یک نوشته با همون آدرس قبل درست کنم کاراکتر های (؟ و = )از بین میره
  مثلا http://www.xxx.ir/?p=36722 به http://www.xxx.ir/p36722 تبدیل می شود
  و عملا همون خطای 404 باقی می ماند
  میشه راهنماییم کنید

  1. عباس صادقی می گوید

   سلام، دیتابیس رو که ایمپورت کنین مطالب و سایت بالا میان!

 18. shanderman می گوید

  سلام
  یه مشکلی در وردپرس دارم،ممنون میشم راهنمایی کنید:
  بیشتر محصولات من با دو آدرس متفاوت به شرح زیر قابلیت دسترسی دارند،و بیشتر آنها هم در گوگل ایندکس شده اند،چگونه یکی از آدرس ها را باید حذف کنم؟(محصولی به نام شکم بند هات شیپرز،محصولات دیگر هم به همین دو روش آدرس دهی زیر در دسترس هستند)

  http://shandermanshop.com/?product=hot-shapers

  http://shandermanshop.com/product/hot-shapers/

  1. عباس صادقی می گوید

   سلام، یعنی هر دو ساختار توی گوگل ایندکس میشن؟
   از افزونه سئو وردپرس استفاده کنید تا لینک اولی به دومی ریدایرکت بشه!
   موفق باشید..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.