پشتیبانی و بک آپ گرفتن از وردپرس با BackUpWordPress

پشتیبانی و بک آپ گرفتن از وردپرس یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید هر وبسایت وردپرسی آن را رعایت کرده و در بازه‌های زمانی مشخص و مرتب به صورت مداوم از سایت خود بک‌آپ تهیه کند.

هرچه میزان این بازه زمانی نزدیک‌تر بوده و به عبارتی به صورت روزانه و لحظه‌ای انجام گیرد بهتر خواهد بود چرا که در صورت از داست دادن اطلاعات که در نهایت مجبور به این شوید که آخرین بک‌آپ موجود در سایت خود را ریستور کنید ضربه جدی از نظر سئو و موتورهای جستجو را متحمل خواهید شد.

در این مقاله از دکتر وردپرس قصد دارم تا به معرفی افزونه‌ای ساده و کاربردی بپردازم که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا در برنامه‌ای مشخص و مرتب از دیتابیس و فایل‌های موجود در سایت وردپرسی خود در هر بازه زمانی دلخواه بک‌آپ تهیه کرده و آن را بر روی هاست خود ذخیره نمایید. اما دقت داشته باشید که صرفا نگهداری بک‌آپ بر روی سرور کار اصولی نیست و می‌بایست بک‌آپ ایجاد شده را در جایی مطمئن نگهداری کنید.

پشتیبانی و بک آپ گرفتن از وردپرس

پشتیبانی و بک آپ گرفتن از وردپرس با BackUpWordPress
پشتیبانی و بک آپ گرفتن از وردپرس

افزونه‌ای که قصد معرفی آن را دارم با عنوان BackUpWordPress در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون توانسته است تا بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۷ را ازآن خود نماید که با استفاده از آن می‌توانید اقدام به پشتیبانی و بک آپ گرفتن از وردپرس کنید.

نصب و فعال سازی

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با عنوان Backups در بخش ابزارها پیشخوان سایت وردپرسی شما افزوده خواهد شد، روی آن کلیک کنید تا به صفحه افزونه برای ایجاد برنامه بک آپ گیری در وردپرس هدایت شوید.

افزونه بک آپ گیری خودکار در وردپرس
افزونه بک آپ گیری خودکار در وردپرس

حال همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید بر روی گزینه add schedule کلید کنید تا برنامه‌ریزی برای بک آپ گیری خودکار در وردپرس را ایجاد کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید از سایت وردپرسی خود به صورت کامل در بازه زمانی هر ساعت یکبار، دو بار در روز، روزانه، هفتگی، دو هفته یکبار و ماهانه را تنظیم کنید.

بک آپ گیری خودکار در وردپرس
بک آپ گیری خودکار در وردپرس

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید ابتدا از بخش Backup انتخاب کنید که قصد دارید بک آپ ایجاد شده از دیتابیس، فایل‌های رسانه‌ای وردپرس و یا هر دوی این گزینه‌ها صورت گیرد. به عبارت دیگر از این بخش می‌توانید تعیین کنید که بک آپ گیری فقط از دیتابیس شما صورت گیرد و یا فایل‌های موجود در سایت یا اینکه در حالت آخر از هر دوی گزینه‌ی دیتابیس و بک آپ عملیات انجام گیرد.

برای بک آپ گرفتن کامل می‌توانید آن را بر روی حالت Both Database & Files انتخاب کنید تا از فایل‌ها و دیتابیس بک آپ ایجاد شود.

سپس از قسمت Schedule برنامه ریزی زمانی برای بک آپ گیری در وردپرس را انتخاب کنید. این گزینه‌ها دست شما را در بک آپ گیری بازتر می‌گذارند و می‌توانید در بازه‌های مختلفی تعیین کنید تا بک آپ گیری صورت گیرد که شامل موارد زیر هستند.

  • بک آپ گیری دستی (برای انجام عملیات باید بر روی گزینه Run Now برنامه ریزی کلیک کنید تا بک آپ گیری آغاز شود)
  • بک آپ گیری در هر ساعت
  • بک آپ گرفتن دو بار در روز
  • بک آپ گیری یکبار در روز
  • بک آپ گیری به صورت هفتگی
  • بک آپ گیری در هر دو هفته
  • بک آپ گیری ماهانه

پس از اینکه بازه زمانی خود را مشخص کنید در حالت بک آپ گیری خودکار مشابه تصویر زیر گزینه‌های دیگری برای انتخاب روز آغازین هفته و ساعت شروع بک‌آپ گیری نمایش داده می‌شود که می‌توان ساعت بک آپ گرفتن را نیز در آن تعیین کنید.

ساخت برنامه بک آپ گیری خودکار در وردپرس
ساخت برنامه بک آپ گیری خودکار در وردپرس

مشابه تصویر فوق روز آغازین برای هفته را از قسمت Start Day انتخاب کنید و سپس از قسمت Start Time ساعت شروع بک آپ گیری را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه از منابع سایت به صورت بهینه استفاده شود ساعت بک آپ گیری را برای زمان‌های نیمه شب قرار دهید که ترافیک سایت کاهش یافته و خللی در سایت ایجاد نشود.

در نهایت از بخش Number of backups to store on this server تعیین کنید که چه تعداد از بک‌آپ های قبلی ایجاد شده به صورت خودکار از هاست شما حذف شوند. با انتخاب این گزینه در هر زمان که به پوشه ایجاد شده برای بک آپ گیری مراجعه کنید صرفا تعداد تعیین شده بک آپ را مشاهده خواهید کرد و بک آپ های قبلی حذف خواهند شد.

در بخش Email notification نیز ایمیل خود را وارد کنید تا پس از انجام عملیات بک آپ گیری از طریق ایمیل مطلع شوید و در نهایت بر روی دکمه Done کلیک کنید تا برنامه بک آپ گیری ثبت شده و در زمان‌های تعیین شده شروع به کار کند.

بک آپ گرفتن در وردپرس
بک آپ گرفتن در وردپرس

با استفاده از این افزونه قادر خواهید بود تا هر تعداد برنامه در بازه زمانی که می‌خواهید تعیین کنید تا از سایت شما به صورت خودکار بک آپ گرفته شود و با مراجعه به صفحه اصلی افزونه لیستی از برنامه‌های انتخابی را مشاهده کنید.

شاد باشید..

امتیاز شما برای این مقاله
لینک های ضمیمه دانلود افزونه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.