5 اشتباه رایج در سئو و بهینه سازی سایت

این روزها دیگر جایی برای نادیده گرفتن موتورهای جستجو وجود ندارد. چرا که تمامی کاربران با استفاده از موتورهای جستجو به دنبال چیزی که در دنیای اینترنت می‌گردند اقدام می‌کنند. بر همین اساس موتورهای جستجو نیز مدام در حال تغییر الگوریتم‌های پیچیده و سری خود هستند تا بتوانند بهترین نتیجه را به کاربر نمایش دهند.

در این مقاله از دکتر وردپرس قصد دارم تا به بررسی اشتباهات رایجی در سئو و بهینه سازی سایت بپردازم که بسیاری از وبمستران بدون اینکه متوجه شوند این اشتباهات را مرتکب شده و باعث افت رتبه خود در نتایج جستجو می‌شوند.

5 اشتباه رایج در سئو و بهینه سازی سایت

5 اشتباه رایج در سئو و بهینه سازی سایت

طبق آخرین آمار منتشر شده در سپتامبر 2016:

  • 93 درصد افراد از طریق موتورهای جستجو اقدام به رسیدن به نتایجی که دنبال آن هستند می‌کنند.
  • 70 درصد این افراد هیچگاه به صفحه دوم نتایج جستجو مراجعه نمی‌کنند.
  • 70 تا 80 درصد افراد نیز از کلیک بر روی تبلیغات خودداری می‌کنند.

حال با این اوصاف آیا سئو و بهینه سازی وبسایت یک امر حیاتی و مهم نیست؟!

برای سئو تعریفات گوناگونی وجود دارد که تمامی آنها نهایتا به این معنی هستند که صفحات موجود در وبسایت خود را به زبانی که برای موتور جستجو قابل درک و بررسی باشد بهینه کنیم تا به راحتی بتواند صفحات را به بهترین شکل بررسی کرده و زمانی که کاربران به دنبال جستجو هستند بهترین موارد را بر اساس همین شناختی که برای آن مهیا می‌کنیم شکار کرده و به بازدیدکننده ارائه کند.

حال برای اینکه بتوان وبسایت را برای موتور جستجو قابل درک کرد تا به راحتی بتواند آن را بررسی کند می‌بایست از انواع و اقسام الگوریتم‌هایی که برخی از انها کشف شده و برخی هنوز هم به صورت یک راز باقی مانده‌اند نهایت استفاده را کرد.

1- کلمات کلیدی

همه ما بر این باوریم که انتخاب کلمه کلیدی مناسب می‌تواند در رده‌بندی در نتایج صفحه جستجو تاثیر به‌سزایی داشته باشد که این گفته کاملا صحیح و منطقی است. اما آیا می‌دانید که چطور باید از کلمه کلیدی استفاده کرده و بهترین ان را انتخاب کنید؟! قطعا پاسخ منفی است!!!

همه ما یاد گرفته‌ایم که کلمات کلیدی که توسط سایر رقبا استفاده شده است و عمومی هستند را مدام در محتوای سایت خود وارد کرده و از آنها استفاده می‌کنیم اما غافل از اینکه هرچقدر هم از این کلمات کلیدی استفاده کنیم باز تاثیری در نتایج مشاهده نمی‌شود.

باید بدانید که کلمات کلیدی انتخابی مختص سایت شما باشد و با استفاده از ان اولین نتایج و حتی شده چندین نتیجه در صفحه اول گوگل را متعلق به خود کنید. اینکه از یک کلمه کلیدی کمتر استفاده شده کاربری جذب وبسایت شما شود اما از کلمات کلیدی عمومی چندین کاربر از نتایج صفحات پایین‌تر خود مبحث جدایی را دارد.

پس در اولین قدم یاد بگیرید که یک کلمه کلیدی درست و قوی را انتخاب کنید که سایر رقبا از انها استفاده نکرده باشند.

2- محتوای نوشته

در نوع نگارش و محتوای متن خود دقت کنید که به صورت صحیح استفاده کرده باشید و کلمه کلیدی که برای خود انتخاب کرده‌اید را در صفحات مختلف با همان کلمه تکرار کرده و به آن لینک دهید تا ارزش آن صفحه را در سایت خود بالاتر ببرید.

سعی کنید تا هنگام لینک دادن به کلمه کلیدی آن را در حالت Bold یا همان ضخیم قرار دهید. اما خود این حالت نیز می‌بایست با استفاده از تگ <strong> صورت گیرد. در گذشته از تگ <b> برای ضخیم کردن متن استفاده می‌شد اما اکنون این تگ تاثیری در بهینه سازی سایت نخواهد داشت.

3- بهینه‌سازی تصاویر

بهینه‌سازی تصاویر

همه کاربران با تصاویر نسبت به متن ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و عاشق آنها هستند، گذشته از آن تصاویر نیز از درصد کلیک بالاتری برخوردارند و در نتایج جستجو نیز کاربران در هر موتور جستجویی قادر به یافتن تصاویر هستند.

اما یک مشکل بزرگ برای تصاویر وجود دارد و آن این است که موتورهای جستجو دارای چنان هوش مصنوعی نیستند که بتوانند تصاویر را درک کنند. بنابراین لازم است تا با استفاده از متن، برچسب، اندازه و سایر خصوصیاتی که برای تصاویر لازم هستند انها را به موتور جستجو معرفی کنیم.

برای شناساندن تصاویر می‌توانید از نام‌گذاری در بخش Alt و title، توضیحات و شرح تصویر که این روزها آن را با عنوان کپشن می‌شناسیم استفاده کنیم. علاوه بر آن با استفاده از تعریف اندازه تصویر نیز نتایج بر اساس اندازه را به موتور جستجو بفهمانیم.

طبق نتایج 300 درصد کاربران به تصاویر نسبت به متن علاقه‌ی بیشتری دارند.

گذشته از ان تصاویر نیز می‌بایست بهینه سازی شده باشند، برای این مورد می‌توانید دو مقاله بهینه‌سازی تصاویر وردپرس و بهینه‌سازی تصاویر موجود در صفحات وردپرس را مطالعه کنید.

4- استراتژی صحیح لینک‌سازی و انتخاب پیوند یکتای مناسب

نوع لینک نیز در سئو سایت مهم است، به گونه‌ای که ساختار پیوند یکتای شما باید از قوانین و موققراتی همچون موارد زیر پیروی کند.

  • استفاده از لینک کوتاه
  • استفاده از کلمات کلیدی در آدرس مطالب
  • استفاده از دسته‌بندی در ساختار لینک برای وبسایت‌هایی با ماهیت مجله‌ای، خبری، تکنولوژی و..
  • دوری از کلمات فارسی و فینگلیش در لینک صفحات

پس از اینکه به یک انتخاب پیوند یکتای مناسب در وردپرس رسیدید حال باید وارد مرحله‌ای شوید که اقدام به لینک سازی برای سایت خود کنید.

در انتخاب سایت‌هایی که به شما لینک می‌دهند باید دقت کافی داشته باشید و همواره این بخش را در کنسول جستجوی گوگل چک کرده و سایت‌های اسپم که به شما لینک داده‌اند را حذف کنید. علاوه بر آن لینک‌های شما نباید به گونه‌ای باشند که احساس شود خریداری شده‌اند.

اگر قصد دارید تا در مقابل بک‌لینک وردپرس هزینه‌ای را متقبل شوید همین حالا دست نگه‌دارید، برای لینک‌سازی در سایت‌ها بهترین روش از طریق رپورتاژآگهی می‌باشد تا کسب و کار و خدمات خود را در قالب یک نوشته در سایر وبسایت‌ها به دیگران معرفی کنید. علاوه بر آن این اجازه را به خود بدهید که محتوای رپورتاژآگهی متفاوت بوده و حتی المقدور به صورت نقد و بررسی توسط مشتریان و کاربران شما صورت گیرد.

5- شبکه‌های اجتماعی و مخاطبان آن

شبکه‌های اجتماعی و مخاطبان آن

از سال 2015 شبکه‌های اجتماعی تاثیر مستقیم و بیشتری را بر روی سئو سایت‌ها داشته‌اند که باید از آنها تا حد ممکن استفاده کرده و برای برندسازی و معرفی به مخاطبان نیز از رسانه‌های تصاویری گوناگون در این شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند شوید.

اگر دقت کرده باشید با کلیک بر روی لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی ثبت می‌کنید برخی از انها لینک غیرمستقیم می‌باشند که برای آنالیز و بررسی رفتار کاربران برای کلیک روی لینک‌ها ایجاد شده‌اند. از میان انها می‌توان به توییتر اشاره کرد که پس از مدت زمانی که در صفحه نتایج غایب بود مجددا با تاثیر بیشتری در صفحه نتایج حاضر شده و در نتایج می‌توان به آنها رسید.

به دلیل اینکه خود این بخش نیازمند یک مقاله مفصل و جامع می‌باشد در مقاله بعدی به مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند در لینک سازی مورد استفاده قرار گیرند اشاره خواهم کرد، اما پیش از ان پیشنهاد می‌کنم مقاله مربوط به اصول برندسازی در شبکه‌های اجتماعی را نیز مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.