جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس با SI CAPTCHA Anti-Spam

جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس یکی از مشکلاتی است که عمده وبمستران وردپرسی با آن در حال دسته و پنجه کردن هستند. بسیاری از کسانی که قصد دارند تا به هر دلیلی یک سایت را قربانی کرده و مورد هدف قرار دهند با ارسال ربات‌هایی که کار آنها ارسال نظرات اسپم و تلاش برای ورود به سایت است اقدام به ایجاد فشار بر روی سایت می‌شوند.

در این مقاله از دکتر وردپرس قصد دارم تا افزونه‌ای را به شما معرفی کنم که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا برای بخش‌های مختلفی از سایت وردپرسی خود کپچا قرار دهید که از بهترین مزیت‌ این افزونه عدم نیاز به استفاده از افزونه مشابه برای بخش دیگر سایت می‌باشد.

جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس

جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس
جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس

افزونه‌ای که قصد معرفی آن را دارم با عنوان SI CAPTCHA Anti-Spam در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و تاکنون توانسته است تا بیش از 300.000 نصب فعال و کسب امتیاز 4.2 را ازآن خود نماید که با استفاده از آن می‌توانید برای بخش‌هایی همچون دیدگاه‌ها، صفحات ورود، فرم‌های مختلف و.. در وردپرس کد کپچا قرار دهید.

نصب و فعال سازی

پس از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با عنوان SI Captcha Anti-Spam در بخش تنظیمات پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه خواهد شد. روی آن کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه هدایت شوید.

جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس
جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید با استفاده از این افزونه قادر خواهید بود تا انواع بخش‌های سایت وردپرسی خود همچون فرم نظرات و صفحات ورود که در آن کاربران قادر خواهند بود تا اقدام به ارسال داده و اطلاعات در سایت کنند را تعیین کنید تا برای آن کپچا فعال شده و نمایش داده شود.

شخصی سازی کپچا وردپرس

برای شخصی سازی فرم‌ها و صفحات مورد نظر برای نمایش و عدم نمایش کد کپچا به ترتیب می‌توانید گزینه‌های موجود در بخش Enable CAPTCHA را فعال یا غیرفعال کنید که به توضیح هر یک از آنها می‌پردازم.

Login form: این بخش برای نمایش کپچا در فرم صفحه ورود وردپرس می‎باشد و اگر از طریق ابزارک نیز اقدام به ساخت فرم ورود کرده باشید در آن نیز نمایش داده خواهد شد.

Register form: این بخش برای نمایش کپچا در فرم عضویت در سایت می‌باشد که بیشتر اسپمرها بعد از دیدگاه‌ها از این طریق اقدام به ارسال اسپم در سایت می‌کنند.

Lost password form: این بخش نیز برای صفحه فراموشی کلمه عبور می‌باشد که ممکن است شخص اسپمر به گونه‌ای عمل کند که با وارد کردن نام کاربری اعضا سایت اقدام به درخواست لینک تغییر رمز در وردپرس کند.

Comment form: فرم نظرات یکی از محبوب‎ترین بخش‌ها برای ارسال اسپم در سایت می‌باشد که با فعال کردن تیک این گزینه می‌توانید کد کپچا را در آن نمایش داده و تا حد قابل توجه و مطلوبی از میزان نظرات اسپم خلاصی پیدا کنید.

Multisite register form: اگر سایت وردپرسی شما به صورت وردپرس شبکیه یا همان وبلاگدهی می‌باشد با فعال کردن این گزینه می‌توانید در کلیه وبلاگ‌ها نیز فرم کپچا را اعمال کنید.

No comment form CAPTCHA for logged in users: اگر برای کاربرانی که وارد سایت شده‌اند نمی‌خواهید تا فرم کپچا نمایش داده شود تیک این گزینه را غیرفعال کنید. روشن است در حالتی که کاربر وارد سایت شده است نیازی به کپچا نخواهید داشت.

سایر بخش‌های موجود نیز مربوط به افزونه‌هایی همچون جت‌پک، ووکامرس و … می‌باشد که در صورت استفاده از آنها می‌توانید کپچا را در فرم افزونه‌های مورد نظر نیز نمایش دهید.

نکته: اگر سایت وردپرس شما به صورت شبکه می‌باشد با فعال کردن تیک گزینه Allow Multisite network activated sites to have individual SI Captcha Anti-Spam settings می‌توانید امکان استفاده از کپچا را برای وبلاگ‌ها فعال کنید تا در تنظیمات آنها نمایش داده شده و کاربران بتوانند در فرم‌های خود از کپچا استفاده کنند.

سفارشی سازی استایل و خطا

با مراجعه به بخش style در تنظیمات افزونه می‌توانید به ترتیب با فعال یا غیرفعال کردن تیک گزینه‌های Enable small size CAPTCHA image و Enable external CAPTCHA CSS امکان نمایش تصویر کپچا با اندازه کوچکتر و لود استایل افزونه کپچا از لینک خارجی را فعال و یا غیرفعال کنید.

در نهایت از بخش Error Messages نیز می‌توانید پیغام دلخواه سفارشی خود را برای زمانی که کد کپچا به اشتباه وارد می‌شود و یا اینکه وقتی کاربری کد کپچا را وارد نکرده است را به دلخواه خود درج کرده و تنظیمات خود را ذخیره کنید.

در ادامه تعدادی تصویر از بخش‌های مختلف کد کپچا برای فرم نظرات و ورود را مشاهده می‌کنید.

جلوگیری از ارسال اسپم در وردپرس
افزودنه کپچا فرم نظرات وردپرس
افزودنه کپچا فرم ورود وردپرس
افزودنه کپچا فرم ورود وردپرس

شاد باشید..

امتیاز شما برای این مقاله
لینک های ضمیمه دانلود افزونه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.