آشنایی با متاتگ و تاثیر آن بر سئو

آشنایی با متاتگ و تاثیر آن بر سئو به عنوان اولین راهکار در زمینه آموزش سئو و بهینه‌سازی وبسایت مورد استفاده قرار می‌گیرد که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید و خوب و بد آنها را از هم تشخیص دهید. من همیشه به این فکر می‌کنم که متاتگ‌ها را چگونه معرفی کنم،‌ چرا که معمولا همه ما همیشه بخشی از متاتگ ها را شنیده‌ایم، یعنی کلمات کلیدی!

یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها در سئو و بهینه سازی وبسایت متاتگ‌ها می‌باشند چرا که در تمامی صفحات یک وبسایت این متاتگ‌ها هستند که در بخش هدر قرار دارند و اولین چیزی هستند که موتورهای جستجو آن را می‌بینند. اما همه متاتگ ها مناسب نیستند و برخی از آنها برای وبسایت نیز می‌توانند بد باشند، بنابراین باید یاد بگیرید که از چه متاتگ‌هایی استفاده کنید.

آشنایی با متاتگ و تاثیر آن بر سئو

آشنایی با متاتگ و تاثیر آن بر سئو

فراتر از متاتگ‌ها کلمات کلیدی و توضیحات متا می‌باشند و از اهمیت بالایی نیز برخوردارند اما با این وجود باید همراه با متاتگ ها آشنایی داشته باشید و بدانید که به کدام یک از آنها اهمیت ویژه‌ای باید داد. در این مقاله از دکتر وردپرس من متاتگ‌ها را در سه بخش خوب، بد و بی اثر دسته‌بندی کرده‌ام تا بتوانید به راحتی آنهایی که دارای اهمیت بالایی هستند را شناسایی و بهای بیشتری به آنها بدهید.

در این لیست شما متوجه متاتگ‌های بد خواهید شد و به صورت ناخودآگاه نسبت به استفاده از آنها دوری خواهید کرد. همچنین در این لیست من به تمامی متاتگ‌ها نپرداخته‌ام و صرفا متاتگ‌هایی که بیشتر بین کاربران رواج دارد و از آنها استفاده می‌شود را مورد بررسی قرار داده‌ام.

متاتگ‌های خوب در وردپرس

این نوع متاتگ‌ها باید بدون اینکه توجه کنید چه ماهیتی دارند در تمامی صفحات وبسایت استفاده شده باشند. توجه کنید که این یک لیست کوچکی از متاتگ‌هایی می‌باشد که عموما توسط هرکسی باید استفاده شود. بنابراین اگر قادر به نحوه استفاده از آنها هستید این کار را انجام دهید.

متای نوع محتوا: این نوع تگ برای تمامی صفحات لازم است و نشان از مجموعه کاراکترهای استفاده شده در صفحه دارد که باید در هر صفحه از انها استفاده کنید.  در زیر گزینه‌هایی برای این متاتگ وجود دارد اما شما به عن.ان طراح باید بدانید چگونه از آنها استفاده کنید.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-1">

عنوان متاتگ: تگ عنوان هدر نشان‌دهنده موضوع اصلی نوشته و صفحه شما می‌باشد و برای موتورهای جستجو از همیت بالایی برخوردار است. شما همیشه باید یک تگ عنوان منحصر به فرد در هر صفحه کهآن را توصیف کرده است استفاده کنید.

متی توضیحات: این متاتگ صرفا برای یک هدف ایجاد شده است و آن چیزی نیست جز معرفی محتوای کلی صفحه به موتورهای جستجوگر که شامل توضیحات خلاصه از صفحه و مقاله شما می‌تواند باشد. این برچسب به هیچ عنوان مثل گذشته دیگر اهمیت ندارد و موتور جستجو را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد اما استفاده از آن مهم است و نباید از آن غافل شوید.

متای توضیحات را می‌توان به عنوان یک آگهی در نظر گرفت. قبلا محدودیتی که در مورد این قسمت وجود داشت چیزی در حدود ۱۶۰ کاراکتر بود که طبق قوانین جدید گوگل شما می‌توانید تا ۳۰۰ کاراکتر برای توضیحات مطالب خود در نظر بگیرید.

متای Viewport: در دنیای کاربران موبایلی، شما باید به طور مشخص دیده شوید. اگر این کار را نکنید، یک ریسک بزرگ است و تاثیر بدی بر روی وبسایت شما خواهد گذاشت. برای آشنایی بیشتر با این متاتگ از ابزار Google PageSpeed Insights Tool will tell you more about it استفاده کنید.

<meta name=viewport content="width=device-width, initial-scale=1">

متاتگ‌های بی اثر

سای‌های مختلف بنا به شرایطی که دارند لازم است تا از این متاتگ‌ها استفاده کنند. به عبارت دیگر این نوع متاتگ‌ها برای همه وبسایت‌ها مناسب نبوده و در برخی از سایت‌ها که استفاده شوند تاثیر خاصی بر روی انها نخواهد گذاشت، امااین بدان معنی نیست که اصلا از انها استفاده نکنید.

متاتگ‌های اجتماعی: این متاتگ همانطور که از نام آن مشخص است برای شبکه‌های اجتماعی مناسب است و من معتقد هستم که توییتر یکی از بهترین نمونه‌هایی می‌باشد که می‌توانید از ان استفاده کنید.

متاتگ Robots: یکی از تصورات اشتباهی که وجود دارد این است که افراد بر این باورند که حتما باید یک متاتگ روبات داشته باشند. بیایید این قضیه را روشن کنیم. از نظر نمایه‌سازی و لینک سازی اگر متا روبات شما مشخص نباشد، لینک‌ها را به عنوان فالو و ایندکس شده در نظر خواهد گرفت. بنابراین اگر شما نیاز به تغییر وضعیت یک لینک برای نوفالو کردن و ایندکس نکردن ان دارید تنها باید از این متاتگ استفاده کنید.

<meta name="robots" content="noindex" />

متاتگ زبان: اگر سایت شما به صورت بین‌المللی است و برای همگان مورد استفاده قرار می‌گیرد نیازی به استفاده از این متاتگ ندارید اما اگر فعالیت شما محلی بوده و به عنوان مثال از زبان فارسی استفاده می‌کنید باید از آن استفاده کنید.

متاتگ‌های بد

ابتدا اجازه دهید این قضیه را مشخص کنیم، هیچ چیز بدی برای شما اتفاق نخواهد افتاد اگر از این متاتگ‌ها استفاده کنید و در مقابل اتفاق خوشایندی نیز نصیب سایت شما نسبت به استفاده از انها نخواهد شد. این نوع متاتگ‌ها صرفا فضا و حجم صفحات شما را افزایش خواهند داد، حتی بنا به گفته گوگل(که هم‌اکنون ۱۲ سال از آن می‌گذرد) اگر شما آماده و مایل به استفاده از این نوع متاتگ‌ها هستید، پس باید همچون فصل بهار نسبت به تمیز کردن و بهینه سازی تگ <head> ]ود اقدام کنید.

متاتگ نویسنده: این تگ برای نویسنده صفحه مورد نظر استفاده می‌شود و در صورت تکرار ان در سایر صفحات مناسب نیست.

Revisit after: این متاتگ به عنوان یک دستور برای روبات است تا در زمان دیگری که به صورت یک دوره خاص تعیین می‌شود به صفحه مورد نظر بازگشته و به بررسی مجدد آن بپردازد.

امتیازدهی: این تگ برای امتیاز دهی کاربران در صفحات مورد استفاده قرار می‌گیرد و در گذشته برای موتورهای جستجو اهمیت ویژه‌ای داشت که کاربران وقتی محتوایی را مطالعه می‌کنند تا چه میزان از آن رضایتمند بوده‌اند اما در حال حاضر اهمیت خود را تا حدودی از دست داده است.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.