راهنمای انتخاب کلمه کلیدی مناسب در وردپرس

همانطور که می‎دانید سایت‌ها و وبلاگ‌ها روز به روز در حال انتشار انواع مقالات و مطالب در زمینه‌های مختلف می‌باشند که با رشد تعداد وبسایتها در زمینه‌های مختلف بازار رقابتی برای انها نیز به وجود آمده است و تمامی مدیران سایت‌ها سعی دارند تا از رقبای خود پیشی بگیرند.

اما به نظر شما این پیشی گرفتن نیازمند چه فاکتورهایی است که باید آنها را رعایت کرد؟! برخی از فاکتورهایی که لازم است تا آنها را رعایت کنید و از رقبای خود پیشی بگیرید این است که محتوای استاندارد و کاملی را منتشر کنید به گونه‌ای که همه جوانب مقاله شما را در بر گرفته و با بیانی شیوا و نگارش صحیح خواننده را به خود جذب کند.

در مرحله بعد این مهارت شما در انتخاب کلمه کلیدی مناسب است تا با انتخاب بهترین کلیدواژه‌ها بتوانید مقاله منتشر شده خود را در صدر موتورهای جستجو بالا بکشید. بیشتر بازدیدهای وبسایت‌ها این روزها از طریق موتورهای جستجو دریافت می‌شوند و ترافیک اعظم یک سایت را شامل می‌شود، بنابراین لازم است تا علاوه بر استانداردسازی محتوا، با قوانین مربوط به بهینه سازی سایت و محتوای خود آشنایی داشته و از کلمه کلیدی مناسب در ان استفاده کنید.

یکی از سوالاتی که در رابطه با انتخاب کلیدواژه یا همان کلمه کلیدی مناسب در بین کاربران مطرح است این است که کلمه کلیدی ما تا چه حد می‎تواند طولانی باشد؟ آیا اصلا این اجازه را داریم تا از کلمه کلیدی طولانی در مقاله خود استفاده کنیم یا خیر؟!

در این مقاله از دکتر وردپرس قصد دارم تا به بررسی پاسخ این سوال و راهکارهایی که میتوان برای بهبود و انتخاب کلمه کلیدی مناسب از آن بهره برد بپردازم.

راهنمای انتخاب کلمه کلیدی مناسب در وردپرس

راهنمای انتخاب کلمه کلیدی مناسب در وردپرس

کلمه کلیدی طولانی نسبت به کلمه کلیدی کوتاه دارای ترافیک جستجوی کمتری می‌باشد، به علاوه اینکه دیگر نسبت به گذشته وقتی کاربران به دنبال موضوع خاصی هستند به لطف هوش مصنوعی گوگل و سایر موتورهای جستجو دیگر نیازی نیست تا جمله‌ای کامل برای یک نتیجه جستجو را تایپ کنند. از طرف دیگری کلمه کلیدی طولانی به این دلیل که موضوع خاصی را بیان می‌کند معمولا در بیشتر مواقع نرخ تبدیل بالایی را خواهد داشت.

نرخ تبدیل چیست؟

زمانی که شما به دنبال موضوعی در موتورهای جستجو می‌پردازید، لیستی از نتایج مربوط به کلمات جستجو شده به شما نمایش داده می‌شود. به عنوان نمونه موتور جستجوی گوگل را در نظر بگیرید که وقتی نتایج جستجو به شما نمایش داده می‌شود در هر صفحه ۱۰ نتیجه را مشاهده خواهید کرد. اما مطمئنا شما به روی تک تک این نتایج کلیک نخواهید کرد و با خواندن عنوان، متای توضیحات و آدرس سایت مربوطه سعی می‌کنید تا به بهترین نتیجه مراجعه کنید.

بنابراین هرچه مخاطبان یک وبسایت که به دنبال موضوع خاصی در موتورهای جستجو باشند دارای محبوبیت بیشتری از نظر کلیک و مراجعه به آن وبسایت داشته باشند در واقع این وبسایت دارای نرخ تبدیل بالاتری خواهد بود. پس هرچه نرخ تبدیل وبسایت شما بالاتر باشد ترافیک بیشتری را دریافت خواهید کرد.

اما برای اینکه بتوانید به پاسخ سوال خود که همان استفاده یا عدم استفاده از کلمه کلیدی طولانی می‌باشد برسیم لازم است تا دید واضح و مناسبی در رابطه با موضوع وبسایت و محصول خود داشته و علاوه بر آن کلمات کلیدی که رقبای ما از آن استفاده می‌کنند را باید بررسی کرده و کلمه کلیدی مناسبی برای خود انتخاب کنیم.

چرا ما یک کسب و کار آنلاین و یا وبسایت راه‌اندازی کرده‎ایم؟!

اگر قصد دارید تا محصولی را به فروش رسانده و یا خدماتی را ارائه دهید لازم است تا ابتدا مشخص کنید که ماموریت شما در راه‌اندازی سایت چیست و اصلا چرا یک وبسایت را راه‌اندازی کرده‌اید؟!

پس از اینکه درک درستی از آن را به دست آوردید باید ببینید که شما دارای چه ویژگی‌های متمایز و ویژه‌ای هستید که رقبای شما آنها را نداشته و با استفاده از آن می‎توانید چه از نظر سئو و بهینه‌سازی سایت و چه از نظر کاربر آنها را به خود جذب کنید.

بنابراین در اولین فرصت شروع به یادداشت برداری کرده و ویژگی‌های خاص و منحصربه فرد محصول خود را بررسی کنید.

به عنوان نمونه فرض کنید دارای یک فروشگاه اینترنتی هستید که در آن اقدام به فروش محصولات مجازی در زمینه فروش کتاب یا نمونه سوالات دانشجوی می‌کنید، بنابراین وقتی شما به مشتریان هدف که همان دانشجویان شما باشند تخفیفات ویژه‌ای را ارائه می‌دهید در واقع به مشتریان خود این را القا می‌کنید که دارای ویژگی منحصربه فردی هستید که سایر ارائه‌دهندگان در زمینه فروش این محصولات آن را ندارند.

رقابت و پیشی گرفتن از رقبا

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردم با افزایش روز به روز وبسایت‌های مختلف در یک زمینه مخصوص رقابت جدی نیز در بین مدیران سایت‌ها ایجاد شده است که هر یک در تلاش هستند تا از دیگری پیشی بگیرند. بنابراین در بعضی موضوعات همچون وردپرس رقابت بر روی اینکه در نتایج بالاتری از موتورهای جستجو قرار گیرند بسیار سخت است، چرا که بیشتر این وبسایت‌ها هزینه و بودجه زیادی را صرف تبلیغات، بازاریابی و مارکتینگ می‌کنند که شاید شما توان پرداخت چنین هزینه گزافی را نداشته و توان رقابت را از دست دهید.

اما نباید دلسرد شوید و همواره باید دید روشنی داشته باشید، چرا که افزایش ترافیک از طریق تبلیغات و بازاریابی گذرا بوده و به محض توقف تبلیغات دیگر منحنی پیشرفت و افزایش ترافیک سایت به صورت صعودی نخواهد بود. پس این نکته را در نظر بگیرید که همواره برای قرار گرفتن در نتایج بالا بهینه‌سازی وبسایت مهمترین مسئله است.

اجازه دهید به همان مثالی که در بالا بیان شد اشاره کنم، برای رقابت بر روی کلمه کلیدی با موضوع فروشگاه اینترنتی در زمینه کتاب لازم نیست حتما از کلماتی همچون خرید آنلاین کتاب تمرکز کنید، بلکه می‌توانید به جای آن بر روی کلماتی همچون خرید آنلاین کتاب زبان تخصصی تمرکز کرده و در نتایج خود را بالا بکشید.

تاثیر کلمه کلیدی طولانی در نتایج جستجو

انتخاب کلمه کلید غیرمعمول و طولانی به تبع دارای نتیجه بهتری نسبت به کلمات کلیدی معمول خواهد بود چرا که به همان دلیل هوش مصنوعی موتورهای جستجو نتایج با کوچکترین تغییری متفاوت خواهد بود. از طرف دیگر از آنجایی که بیشتر سایت‌ها تمرکز بر روی استفاده از کلمه کلیدی کوتاه را دارند، وقتی کاربران با انتخاب کلمه کلیدی طولانی در نتایج به وبسایت شما هدایت می‌شوند تمایل بیشتری برای استفاده از محصول یا خدمات شما خواهند داشت.

این مسئله دقیقا برای خود شما نیز صادق است. چرا که وقتی با استفاده از کلمات کلیدی کوتاه به بهترین نتیجه مورد نظر و مرتبط با چیزی که به دنبال آن هستید نمیرسید، پس از جستجو با کلمه کلیدی طولانی علاقه بیشتری به این دارید که بر روی نتایج جستجوی حاصل شده کلیک کنید که این درست همان نرخ تبدیل بالا خواهد بود.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب در وردپرس

پس اگر دید واضح و روشنی از موضوع کسب و کار خود داشته باشید انتخاب کلمه کلیدی مناسب چندان دشوار نبوده و به راحتی می‌توانید بنا به محتوای خود یک کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کرده و برگزینید.

باید ببینید که اصولی‌ترین تفاوت در کلمه کلیدی انتخابی، در چه جایگاهی از کسب و کار شما نسبت به رقبا قرار گرفته است تا آن را انتخاب کنید.

امتیاز شما برای این مقاله
2 نظرات
 1. omid می گوید

  سلام خسته نباشید.
  برای افزودن کلمات کلیدی به صفحه هات سایت نیاز به افزونه خاصی است یا خیر
  اگه هست ممنون میشم بهترینشو معرفی کنید

  1. مصطفی خوری نژاد می گوید

   خیر افزونه خاصی نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.