خطای 403 مشکلی که حتما برای شما هم پیش آمده است. ممکن است تا سایت خود را باز کنید و به طور اتفاقی ببینید که خطایی در سایت رخ داده و هیچ چیز با هم جفت و جور نیست. بله، درست حدس زدید؛ در این مقاله قصد داریم تا پیرامون خطای 403 یا همان FORBIDDEN که بسیار هم رایج هست بحث کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

ارور 403 در وردپرس چیست؟

رفع ارور 403 در وردپرس, خطای 403

هنگامی که خطای 403 در سایت وردپرسی و یا سایتی با هر نوع CRM نمایش داده می شود به این معنی است که سرور دسترسی لازم برای بارگزاری صفحه مذکور را نمی دهد، به عبارت دیگر مشکل از همان فایل های پرمیژن می باشد. این خطا معمولا با متن زیر نمایش داده می شود.

403 Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request

دلایل زیادی می تواند تا در به وجود آمدن خطای 403 در هاست به وجود بیایند که رایج ترین صفحاتی که ممکن است در آن مواجه شوید عبارتند از:

  • عدم دسترسی به پوشه wp-admin و یا فایل wp-login
  • خطا در هنگام نصب وردپرس
  • مشاهده خطا در صفحه خاصی از وردپرس
  • عدم دسترسی به دامنه
  • و..

حال که با بخشی از صفحات رایجی که با خطای 403 رو به رو هستند را آشنا شدید، به سراغ حل مسئله می رویم.

رفع ارور 403 در وردپرس

قبل از اینکه هر کاری انجام دهید در ابتدای کار یک فول بک آپ از هاست خود تهیه کنید تا در صورت اینکه مشکل دیگری بوجود آمد بتوانید ان را به راحتی رفع کنید.

رفع خطای 403 وردپرس که توسط افزونه ایجاد شده

یکی از دلایل اصلی که می توانند در ایجاد خطای 403 در وردپرس دخیل باشند از سمت افزونه هایی است که به هر دلیلی تداخلی در برخی فایل های سایت دارند. برای این منظور میتوانید افزونه ای را که اخیرا نصب کرده اید را غیرفعال کنید، اگر خطا رفع نشد تمامی افزونه ها را غیرفعال کنید سپس یک به یک آنها را فعال کرده و سایت را در هر مرحله مشاهده نمایید تا به افزونه ای که باعث بوجود آوردن مشکل شده است برسید و خطا را برطرف کنید.

رفع خطای 403 در وردپرس که توسط عدم دسترسی ایجاد شده

دلیل دیگری که می تواند باعث ایجاد خطای 403 در وردپرس شود از سمت فایل htaccess. و یا دسترسی نداشتن به یکی از فایل های وردپرس (permissions) می باشد.

برای رفع خطا وارد هاست خود شوید و مطابق تصویر زیر فایل htaccess. خود را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید تا یک نسخه بک آپ از آن داشته باشید. در صورتی که فایل مذکور را نتوانستید پیدار کنید می توانید بر روی گزینه setting در سی پنل کلیک کنید و تیک گزینه show hidden files را فعال کنید تا فایل های مخفی نیز به شما نشان داده شوند. سپس فایل را از روی هاست خود حذف کنید.

delete-htaccess

پس از اینکه فایل htaccess. را حذف کنید خطای 403 از سایت حذف می شود، اما لازم است تا اقدام به ساخت مجدد این فایل کنید. برای این منظور در بخش پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات> پیوندهای یکتا مراجعه کنید و یک بار پیوند یکتا وردپرس خود را ذخیره نمایید تا فایل جدید htaccess. در آن ساخته شود.

رفع خطا 403 در صورت عدم دسترسی

در صورتی که خطای ایجاد شده در صورت عدم دسترسی و ست نبودن پرمیژن فایل های وردپرسی صورت گرفته باشد وارد هاست خود شوید و سطح دسترسی برای فایل های وردپرس را بررسی نمایید. و فایلی که دسترسی لازم را ندارد را تنظیم کنید. برای این منظور مطابق تصویر زیر وارد هاست خود شده و فایل خود را انتخاب کنید، سپس بر روی ان راست کلیک کرده و بر روی گزینه change permissions کلیک کنید و مطابق نمونه تیک گزینه های مربوطه را بزنید.

change-permissions-files-on-hosting

سطح دسترسی پوشه ها و فایل ها در وردپرس

  • سطح دسترسی برای تمامی پوشه ها در وردپرس عدد 744 یا 755 می باشد.
  • سطح دسترسی برای تمامی فایل ها در وردپرس 640 یا 644 می باشد.

همچنین می توانید سطح دسترسی روت public_html را نیز بررسی کرده و آن را روی 744 یا 755 قرار دهید تا مشکل رفع گردد.

امتیاز شما از 1 تا 5