آموزش Ahrefs

سئو یکی از بهترین تکنیک ها برای کسب و کارها است که می تواند نتایج ارزشمندی را برای سایت بدست آورد؛ اما اگر با آن آشنا نباشید، مدیریت آن می تواند چالش برانگیز باشد. Ahrefs بهترین راه حل سئو است که به کسب و کارها در جهت اجرا و بهینه سازی سایت کمک می کند. در این مقاله اصول اولیه سئو و پنج ابزار Ahrefs برای بهبود سئوی سایت را مورد بحث قرار می دهیم.

بک لینک چیست؟

 

قبل از پرداختن به آموزش Ahrefs می خواهیم بدانیم بک لینک چیست و چه کار می کند. Ahrefs یک ابزار برای بررسی بک لینک های سایت است؛ از این رو ابتدا باید درک درستی از بک لینک داشته باشیم. بک لینک ها پیوندهایی به صفحه یا محتوای سایت شما از سایر سایت های معتبر هستند. به دست آوردن این لینک ها از سایت های معتبر به افزایش اعتبار وب سایت و رتبه صفحه شما در موتورهای جستجو کمک می کند. اکثر کسب و کارها از طریق  تولید محتوا بک لینک کسب می کنند. هنگامی که برای موضوعی محتوای خاصی تولید می کنید می توانید آن را با سایت هایی که موضوعات مشابه دارند به اشتراک بگذارید. اگر آن ها محتوای شما را پسندیدند ممکن است در محتوای خود به آن اشاره کنند در این صورت یک بک لینک به سایت شما می دهند. زمانی که گوگل می بیند سایت های معتبر به صفحه و سایت شما لینک می دهند، سایت شما را سایتی ارزشمند و صحیح تشخیص خواهد داد. در نتیجه سایت شما در رتبه های بالاتر موتورهای جستجو قرار می گیرد تا کاربران بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند.

در درجه اول Ahrefs به عنوان یک بررسی کننده اعتبار بک لینک شناخته می شود، اما این ابزار کارایی بیشتری دارد. این ابزار دیجیتال مارکتینگ در مورد بک لینک و سئو مانند نظارت بر رتبه بندی و ابزار کلمات کلیدی اطلاعات ارزشمندی ارائه می دهد. یکی از بزرگترین پایگاه داده های لینک های زنده در Ahrefs وجود دارد بنابراین به آن جستجوگر بک لینک گفته می شود. این ابزار برای اینکه نشان دهد موتورهای جستجو سایت شما را چگونه می بینند از نرم افزارهای خزنده استفاده می کند. در نتیجه صاحبان کسب و کارها از وضعیت سایت خود درک بهتری بدست خواهند آورد تا بتوانند آن را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنند.

 

در هنگام استفاده از Ahrefs داشبوردی در دسترس است که به افراد کمک می کند تمام داده های سایت خود را پیگیری کنند. برای بررسی سلامت دامنه سایت کافی است یک URL از سایت را در این ابزار اضافه کنید. این داشبورد خطاها، پیوندهای جدید، رتبه بندی URL و دامنه های ارجاع دهنده را به شما نشان می دهد.

Ahrefs  برای کسب و کارها چهار نوع طرح مختلف ارائه می دهد که قیمت آن ها با توجه به نوع طرح انتخابی و صورتحساب ماهانه یا سالانه تعیین می شود. برای بررسی اینکه آیا Ahrefs برای سایت شما مناسب است یا خیر می توانید از پلن های آزمایشی  Lite and Standard این ابزار به مدت ۷ روز و با پرداخت ۷ دلار استفاده کنید.

 

 

پنج ابزار Ahrefs برای کمک به برنامه ریزی سئو

 

هنگامی که اشتراک Ahrefs را خریداری می کنید برای بررسی کسب و کار خود به ابزارهای مفید و متعددی دسترسی خواهید داشت. آموزش  Ahrefs بسیار آسان است و با استفاده از ویژگی های آن می توان به راحتی سایت خود را از لحاظ سئو بررسی کرد.

 

۱.جستجوگر سایت

ابزار اکسپلورر سایت Ahrefs برای تجزیه و تحلیل یک لینک های سایت به کار می رود و با استفاده از آن می توان تعداد بک لینک های بدست آمده را دید و آن ها را با بک لینک های رقبا مقایسه کرد.  برای درک بهتر برنامه سئو سایت خود و تحلیل رقبا از دو ابزار اصلی تحقیق ترافیک ارگانیک و جستجوگر بک لینک در ویژگی Site Explorer می توان استفاده کرد.

 

  • ابزار تحقیق ترافیک ارگانیک

 

با استفاده از این ابزار می توان در مورد نحوه رتبه بندی رقبای خود برای کلمات کلیدی خاص اطلاعات خوبی بدست آورد. همچنین می توانید در کلمات کلیدی مشابه رتبه سایت خود را با رقبا مقایسه نمایید. ابزار تحقیق ترافیک ارگانیک کمک می کند کلمات کلیدی سودمند برای کسب و کار خود را پیدا کنید. می توانید بررسی نمایید رتبه بندی سایت شما روی چه کلمات کلیدی است و کدام کلمه در سایت شما وجود ندارد. همچنین این ابزار کمک می کند بدانید بیشتر مخاطبان سایت شما به دنبال چه محتوایی هستند تا سایت خود را برای آن بهینه سازی کنید.

 

  • ابزار بررسی بک لینک

 

با استفاده از ابزار بررسی بک لینک می توان دید چه سایت هایی به رقبای شما لینک می دهند. امکان مشاهده سایت های مشابه که به محتوای شما و محتوای رقبا لینک می دهند وجود دارد. همچنین با این ابزار می توان بک لینک های ارزشمندی که سایت رقیب از سایت های معتبر دریافت کرده و در سایت شما وجود ندارد را مشاهده کرد. با ابزار جستجوگر بک لینک می توان میزان اعتبار و کیفیت سایت هایی که بک لینک داده اند را سنجید تا برای دریافت لینک از آن ها تلاش کرد و از رقبای خود پیشی بگیرید.

 

۲.جستجوگر محتوا

محتوا نقش مهمی در هدایت کاربران به سایت و بهبود رتبه سئو آن دارد. با استفاده از ابزار Content Explorer می توان موضوعات سایت را تجزیه و تحلیل نموده و بررسی کنید که برای کاربران چه موضوعی از محبوبیت بالاتری برخوردار است و از این طریق در جهت بهینه سازی سئو سایت تلاش کنید. وقتی در جستجوگر محتوای Ahrefs  موضوع خاصی را جستجو کنید فهرستی از مقالات محبوب از پایگاه داده ای که بیشتر از ۲ میلیارد مقاله دارد به شما نشان داده می شود. محبوبیت این مقالات بر اساس فاکتورهای سئو مثل اشتراک‌ های اجتماعی، ترافیک ارگانیک و تعداد سایت ‌هایی است که به محتوا لینک می دهند. با تنظیم فیلترهای Content Explorer  می توان به انواع محتوا مورد نیاز خود دسترسی پیدا کرد.

۳.جستجوگر کلمات کلیدی

 

کلمات کلیدی بخش مهمی از سئو سایت هستند و با به کارگیری ابزار جستجوگر کلمات کلیدی Ahrefs   می توان  کلمات کلیدی خاص سایت خود را پیدا کنید. در پایگاه داده این ابزار بیش از ۳ میلیارد کلمه کلیدی وجود دارد که به تعداد بسیار زیادی کلمه را در دسترس شما قرار می دهد. وقتی در Keyword Explorer کلمات کلیدی را جستجو می کنید این ابزار میزان ترافیکی که این کلمات ایجاد می کنند را تخمین می زند و تعداد جستجوی آن را نشان می دهد.

 

ابزار Keyword Explorer  قابلیت ایجاد کلمات کلیدی برای بیش از ۱۰۰ کشور را دارد؛ بنابراین برای کسب و کارهایی که در خارج از کشور فعالیت می کنند یک ابزار مفید خواهد بود. همچنین میزان سختی رتبه بندی کلمات کلیدی را نیز نشان می دهد تا متوجه شوید رتبه بندی کلمه ای خاصی چالش برانگیز هست یا خیر.

 

یکی از بهترین ویژگی های Keyword Explorer امکان دیدن داده های کلیک برای کلمات کلیدی مدنظر است. با استفاده از این ابزار متوجه می شوید کدام کلمه روی سایت کلیک ایجاد می کند و از طریق می توان روی چنین کلمات کلیدی روی سایت کار کنید.

 

۴.نظارت بر رتبه بندی

 

ابزار Rank Tracker در Ahrefs  نحوه نظارت گوگل بر سایت را در دسکتاپ و موبایل را نشان می دهد. هدف از سئو بهبود رتبه سایت برای دستیابی به ترافیک ارزشمند است؛ بنابراین پیگیری رتبه سایت و تغییرات آن در طول زمان برای سئو سایت بسیار اهمیت دارد. بسته به تنظیماتی که در Rank Tracker انجام می دهید این ابزار گزارش هایی به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه از وضعیت سایت ارسال می کند. با استفاده از این گزارش ها می توانید تعداد زیادی اطلاعات در مورد تعداد کلیک بدست آمده از ترافیک ارگانیک روی سایت، میانگین موقعیت خود در نتایج جستجو و میانگین ترافیکی که به سایت وارد می شود را بدست می آورید.

 

تنظیمات مربوط به این اطلاعات بسیار راحت است و برای این کار می توان فهرستی از کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار خود را که مهم تر هستند را در این ابزار وارد کنید، کشورهای مدنظر خود را انتخاب کنید و فهرست URL های رقبای خود را وارد نمایید. در مرحله بعد Ahrefs این داده ها را ردیابی می کند و گزارش هایی را در این زمینه ارسال می کند.

 

۵.بررسی سایت   (Site Audit)

هنگامی که تکنیک های سئو را روی سایت اجرا می کنید احتمالا با مشکلات و خطاهایی مواجه خواهید شد. با استفاده از ابزار حسابرسی سایت Ahrefs ،نیازی به بررسی مداوم سایت نیست تا از خوب کار کردن سایت مطمئن شوید. در ابزار Site Audit امکان جستجو مشکلات رایج سئو و تجزیه و تحلیل آن ها وجود دارد تا بتوانید سریع آن ها را بر طرف کنید. همچنین این ابزار Ahrefs  گزارش هایی را از تجزیه و تحلیل سلامت سایت ایجاد می کند.

 

جمع بندی

 

برای سئو سایت کسب و کارها می توان از آژانس های سئو یا برنامه هایی مثل Ahrefs استفاده کرد. Ahrefs یک ابزار بسیار مهم و کاربردی با ویژگی های مفیدی برای نظارت بر سئو و بهینه سازی سایت است.  در پایان این مقاله پیشنهاد میکنیم  برای  آموزش کار با ابزارهای تخصصی سئو در دوره جامع سئو وبسیما شرکت کنید. در مقاله ای که در وبسایت سئواستاد منتشر شده است به معرفی سرفصل های این دوره پرداخته شده است.

ممنون از همراهی شما.

4.7/5 - (24 امتیاز)
1 نظر
  1. مهدی می گوید

    مقاله آموزش ahrefs مقاله مفیدی بود.
    سپاس از شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.