سلام دوستان عزیز، امیدوارم که حالتون خوب باشه، پیشاپیش سال نو را خدمت شما و خانواده محترم تبریک میگم. با توجه به تعداد زیاد سوالات مطرح شده تصمیم گرفتیم که یک فیلم آموزشی کوتاه اما کاربردی با موضوع “آموزش نصب گواهی ssl” یا همان “تبدیل پروتکل http به https” آماده کنیم.

 

آموزش نصب گواهی ssl

 

در این آموزش روند نصب گواهی ssl به صورت 3 قدم خلاصه شده است که تک تک به توضیح آن میپردازیم و در انتها چند نکته و کد اضافه می کنیم

 

قدم اول – خرید گواهینامه ssl

روش های مختلفی وجود داره و همچنین گواهی های مختلف و با قیمت های مختلفی هم وجود داره، ما در این آموزش تهیه توسط شرکت های هاستینگ که از آنها استفاده میکنید را آموزش میدهیم .

بعد از نصب سایت شما باید با https بالا بیاید

قدم دوم – تنظیمات وردپرس و تغییر آدرس سایت به https

در این گام، به قسمت تنظیمات” و سپس “همگانی” رفته و در 2 جا باید آدرس سایت خود را تغییر دهید که در فیلم آموزشی به آن اشاره شده است .

قدم سوم – افزونه Really Simple SSL

هنوز کار ما به اتمام نرسیده و باید لینک های داخلی به سایت خودمان و آدرس عکس های آپلود شده و … اصلاح گردد . این افزونه به صورت خودکار و داینامیک این کار رو برای شما انجام میدهد .

 

تغییرات این افزونه به صورت داینامیک می باشد، لذا نیازی به تهیه بک آپ نیست چون که تغییراتی در دیتابیس و .. داده نمیشود .

 

 فیلم آموزشی شماره 1

 

 

 فیلم آموزشی شماره 2

 

فیلم آموزش دوم به صورت ریکورد از دسکتاپ و به صورت عملی مراحل را به شما نشان میدهد

رفع عیب عدم نمایش آیکن سبز secure

با انجام مراحل بالا اگر چنانچه هنوز نماد سبز رنگ secure در کنار آدرس سایت شما نمایش داده نشده لطفا موارد زیر را کنترل کنید

  • نباید هیچ گاه آدرسی از جایی غیر از هاست شده داخل سایت نمایش داده شود
  • کنترل کنید تمامی تصاویر و لینک های سایت شما با https شروع شده باشد .
  • مواردی مثل نمایش عکس گراواتار نویسنده های سایت و … را کنترل کنید

در نهایت بای عیب یابی با گوگل کروم است کلیک کرده و “veiw page source” را بزنید و با Ctrl + F میتوانید آدرس سایت خودرا را با http:// جستجو کنید . نباید هیچ موردی پیدا شود اگر لینکی پیدا شد نسبت با اصلاح آن با https اقدام کنید .

 

کد htaccess 301 ریدایرکت

اگر از وردپرس استفاده نمی کنید و یا دوست ندارید از افزونه معرفی شده استفاده کنید و می خواهید به صورت دستی کد redirect 301 وارد کنید میتونید کد زیر را به اول فایل htaccess از طریق هاست لینوکس خودتون وارد کنید .


RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
#RewriteCond %{HTTPS} off

 

در نهایت امیدواریم از مقاله و فیلم استفاده مناسب را کرده باشید، اگر احیانا سوالی یا مشکلی بود از قسمت نظرات با ما مطرح کنید .

 

امتیاز شما از 1 تا 5