افزودن سوال و جواب امنیتی در فرم ورود وردپرس

با سلام خدمت دوستان عزیز وردپرسی!

همانطور که می دانید راه های بسیار زیادی برای افزایش امنیت و حفاظت از بخش مدیریت وردپرس وجود دارد. با این حال اگر شما از قابلیت ثبت نام و عضوگیری در سایت وردپرسی خود اقدام کرده باشید افزایش امنیت سایتتان برای شما به یک دغدغه بسیار مهمی تبدیل خواهد شد و در هر زمان امکان نفوذ در سایت شما وجود خواهد داشت.

اضافه کردن سوال امنیتی در فرم ورود وردپرس یکی از روش هایی است که می تواند به عنوان یک رمز اضافی از کاربر برای ورود در بخش کاربری استفاده شود که کاربران شما می توانند از بین لیستی از سوالات یکی از آنها را انتخاب نموده و پاسخ سوال امنیتی را ثبت نمایند تا در هنگام ورود علاوه بر وارد کردن رمز نیاز به وارد کردن پاسخ امنیتی نیز خواهد بود.

این کار باعث می شود تا دسترسی هکران برای ورود به بخش کاربری کمی دشوار تر شود، چرا که علاوه بر هک کردن کلمه عبور لازم است تا پاسخ امنیتی که کاربر آن را وارد کرده است را بدانند.

افزونه سوال امنیتی در وردپرس

افزونه ای که ما قصد معرفی آن را داریم با نام WP Sequrity Question در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و تا به امروز توانسته است تا بیش از 100 نصب فعال و کسب امتیاز 5 ستاره ای را به خود اختصاص دهد.

ابتدا افزونه مورد نظر را از مخزن وردپرس نصب و فعال سازی نمایید مطابق تصویر زیر پس از نصب و فعال سازی منویی در بخش تنظیمات پیشخوان سایت وردپرسی شما به نام sequrity Question اضافه خواهد شد، بر روی آن کلیک کنید تا وارد صفحه مورد نظر شوید.

securityquestions
افزودن سوال و جواب امنیتی در فرم ورود وردپرس

همانطور که در تصویر می بینید به صورت پیشفرض تعدادی سوال امنیتی در افزونه تعبیه شده است که کاربران می توانند بر اساس علاقه خود یکی از آن ها را انتخاب نموده و پاسخ مناسب را برای سوال امنیتی ثبت نمایند. همچنین شما نیز می توانید با کلیک بر روی دکمه Add More سوال امنیتی دلخواه خود را به تعداد دلخواه به آن اضافه نموده و یا هر یک از سوالات موجود در افزونه را حذف نمایید.

اگر به پایین صفحه اسکرول نمایید، مطابق تصویر زیر قادر خواهید بود تا نمایش سوال امنیتی را در صفحات مختلفی همچون صفحه ورود، صفحه عضویت و صفحه فراموشی کلمه عبور را برای نمایش یا عدم نمایش شخصی سازی نمایید. برای نمایش دادن کافی است تا تیک گزینه مورد نظر را زده و بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

enablesecurityquestions
افزودن سوال و جواب امنیتی در فرم ورود وردپرس

حال می توانید صفحه ورود سایت وردپرسی خود را باز کرده تا مطابق زیر از کار کرد افزونه مطمئن شوید. همانطور که در تصویر می بینید با استفاده از افزونه سوال امنیتی که کاربران هنگام ثبت نام وارد کرده اند را می توانند انتخاب کرده و پاسخ امنیتی خود را وارد نمایند.

loginsecquest
فزودن سوال امنیتی در صفحه ورود وردپرس

تنظیمات و ذخیره پاسخ توسط کاربران

برای اینکه کاربران بتوانند سوال امنیتی مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس پاسخ خود را برای ان وارد نمایند لازم است تا به بخش پروفایل خود وارد شده و مطابق شکل زیر تنظیمات سوال امنیتی را ذخیره نمایند.

choosequestion
افزودن سوال امنیتی در صفحه ورود وردپرس

حال شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر کاربری سوال امنیتی را مشخص نکرده باشید تکلیف چیست؟! آیا نمی تواند به سایت لاگین نماید؟!

در پاسخ باید بگوییم برای کاربرانی که سوال و پاسخ امنیتی را تعیین نکرده باشند محدودیتی وجود ندارد و می توانند با همان نام کاربری و رمز انتخابی وارد سایت شوند، اما کاربرانی که پاسخ امنیتی را تعیین کرده اند اگر فیلد پاسخ را تکمیل نکنند هنگام ورود با خطا مواجه خواهند شد.

انتخاب سوال امنیتی هنگام عضویت در سایت

همانطور که در تصویر زیر می بینید با عضویت کاربران جدید در صفحه ثبت نام وردپرس علاوه بر فیلدهای نام کاربری و ایمیل، فیلد سوال امنیتی نیز برای آنان نشان داده خواهد شد که لازم است کاربر آن را تعیین نماید.

registerwithsecurityquest
افزودن سوال امنیتی در صفحه ورود وردپرس

اگر در تنظیمات نمایش افزونه درخواست سوال امنیتی در صفحه فراموشی کلمه عبور را نیز فعال کرده باشید، کاربران هنگام وارد کرده ایمیل یا نام کاربری برای بازیابی رمز خود نیز می بایست به سوال منیتی پاسخ دهند تا لینک بازیابی پسورد برای آن ها ارسال گردد.

forgotpassword
افزودن سوال امنیتی در صفحه ورود وردپرس

برخی از امکانات افزونه

این افزونه در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه شده است که هر یک دارای امکاناتی می باشند، اگر بخواهیم به امکانات نسخه رایگان آن اشاره ای داشته باشیم عبارت است از:

  • امکان افزودن بی نهایت سوال امنیتی
  • امکان نمایش یا عدم نمایش سوال امنیتی در صفخات ورود، عضویت، فراموشی کلمه عبور و ..
  • امکان نمایش یا عدم نمایش سوال امنیتی در صفحه فراموشی کلمه عبور که باعث می شود درخواست های مشکوک برای ارسال لینک بازیابی کلمه عبور از سمت هکران سلب شود

منبع: wpbeginner

امتیاز شما برای این مقاله
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.