آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس

احتمالا این سوال نیز برای شما نیز پیش آمده است که آیا این امکان وجود دارد که بتوان در لوکال هاست که با برنامه‌هایی همچون ومپ سرور، زمپ سرور، لمپ سرور و.. که با استفاده از آنها می‌توان در هر سیستم‌عاملی یک محیط مجازی برای راه‌اندازی سایت ایجاد کرد، قابلیت افزودن دامنه وجود داشته باشد؟!

در این مقاله از دکتر وردپرس قصد دارم تا نحوه ساخت یک دامنه مجازی در لوکال هاست را آموزش دهم که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا به جای مراجعه به آدرسی همچون http://localhost/doctorwp مستقیما یک دامنه همچون doctorwp.dev و هر دامنه دیگری تعریف کنید تا با مراجعه به آن سایت شما که در حالت لوکال قرار دارد لود شود.

آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس

آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس
آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس

برای اینکه بتوانید یک دامنه را به لوکال هاست مرتبط کنید ابتدا لازم است تا یک ویرچوال هاست ایجاد کنید. هاست مجازی یا virtual host علاوه بر اینکه امکان ایجاد دامنه مجازی به شما را می‌دهد این امکان را دارد تا سطح دسترسی برای ip های محلی (دستگاه هایی که به مودم شما متصل هستند) را محدود کنید.

به عنوان نمونه می‌توانید مشخص کنید که لوکال هاست شما از طریق 127.0.0.1 و 192.168.1.5 قابل دسترسی باشد و با وارد کردن آن سایت ساخته شده در لوکال هاست لود شود.

آموزش ساخت virtual host در ومپ سرور

ابتدا لازم است تا شما فایل httpd.conf را ویرایش کنید. برای این منظور دو راه در پیش دارید که به ترتیب به توضیح هریک از آنها خواهم پرداخت.

روش اول این است که از طریق پوشه apache در نرم افزار wamp روی httpd.conf کلیک کنید و در روش دوم با مراجعه به آدرس اصلی فایل که در صورت استفاده از ویندوز در مسیر (C:\wamp\bin\Apache#.#.#\conf\httpd.conf) قرار دارد.

سپس فایل مورد نظر را با یک ویرایشگر متن همچون نوت‌پد و یا سابلایم باز کرده و با استفاده از قابلیت جستجو در آن به دنبال عبارت LoadModule vhost_alias_module بگردید. مشابه تصویر زیر پس از یافتن خط مورد نظر کاراکتر هشتگ (#) که در ابتدای آن قرار دارد را حذف کرده و فایل را ذخیره کنید.

آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس
آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس

حال مجددا در این فایل به دنبال عبارت Virtual Hosts بگردید و مشابه مرحله قبل هشتگ موجود در آن را که قبل از Include conf/extra/httpd-vhosts.conf می‌باشد را بردارید و فایل را ذخیره کنید.

به‌روزرسانی فایل پیکربندی virtual host

برای پرکربندی این فایل به مسیر C:\wamp\bin\Apache#.#.#\conf\extra\httpd-vhosts.conf در ویندوز خود مراجعه کرده و فایل httpd-vhosts.conf را برای ویرایش کردن باز کنید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید در این فایل کدهایی وجود دارند که به صورت <virtualhost> شروع شده‌اند، این تگ‌ها به عنوان شروع کننده و پایان معرفی یک هاست مجازی هستند که در لوکال هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توانید مقادیر هریک از انها را بسته به نیاز خود تغییر دهید.

آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس
آموزش ساخت دامنه در لوکال هاست وردپرس

برای ایجاد دامنه مجازی می‌توانید از هر دامنه‌ای که ثبت شده است استفاده کنید، اما در صورتی که دامنه فعال شده باشد شما آن را در حالت لوکال مشاهده خواهید کرد و برای اینکه بخواهید به سایت انلاین دسترسی داشته باشید لازم است تا از حالت لوکال هاست خارج شوید تا بتوانید به سایت آنلاین متصل شوید.

به‌روزرسانی فایل Hosts

برای به‌روزرسانی فایل hosts در ویندوز به مسیر C:\Windows\System32\drivers\etc مراجعه کرده و سپس بر روی فایل مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Run As Administrator انتخاب کنید.

سپس مشابه تصویر زیر آی‌پی لوکال هاست و آدرس دامنه مجازی را به لیست مورد نظر اضافه کنید.

آموزش افزودن دامنه به لوکال هاست
آموزش افزودن دامنه به لوکال هاست

در انتها فراموش نکنید که wamp server را دوباره راه‌اندازی کنید، مراحل فوق در xampp تفاوت چندانی با ومپ نداشته و صرفا مسیر فایل‌ها متفاوت هستند که می‌توانید با استفاده از جستجو سریع‌تر به آنها دسترسی پیدا کنید.

شاد باشید…

امتیاز شما برای این مقاله
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.