آموزش تار؛ هرآنچه باید قبل از شروع بدانید

آموزش تار به‌­عنوان یکی از مهم­ترین سازهای موسیقی دستگاهی یا همان موسیقی سنتی ایران، مستلزم آشنایی با وجوه مختلف آن است. این وجوه، شامل شناخت فیزیک ساز، پیشینه و رنگ صوتی ساز است. همچنین، آشنایی با اساتید و آثار شاخصی که برای تار ساخته و اجرا شده است، می­تواند پیشرفت هنرجوی تار را سرعت ببخشد.

وظیفه یک آموزشگاه موسیقی نیز این است که در کنار آموزش موسیقی به‌­صورت تکنیکی، زمینه آشنایی هنرجو با دیگر جنبه­‌های ساز را نیز فراهم کند. در این مقاله ساز تار را به صورت اجمالی معرفی خواهیم کرد. درصورتی­که قصد شروع آموزش تار را دارید، مطالعه این مقاله شناخت بهتری از این ساز به شما ارائه خواهد کرد.

معرفی ساز تار

اولین مرحله در آموزش تار ، آشنایی با فیزیک این ساز است. ساز تار یک ساز زهی-مضرابی است. به این معنی که صدای آن با برخورد قطعه فلزی کوچکی به نام مضراب که در دستان نوازنده قرار می­گیرد با سیم‌­ها به‌­وجود می‌­آید. بدنه ساز تار از قسمت‌­های زیر تشکیل شده است.

 • کاسه
 • نقاره (کاسه کوچکتر)
 • دسته
 • سرپنجه
 • پوست
 • پرده‌­ها
 • سیم‌­ها
 • خرک
 • سیم‌­گیر
 • شیطانک
 • گوشی­‌ها

هرکدام از این قسمت­‌ها نقشی در تولید صدا در این ساز دارند که در روند آموزش تار به هنرجو شرح داده می­‌شوند.

مانند هر ساز دیگری، تار نیز برای تولید صدا به یک جعبه صدا نیاز دارد. جعبه صدای تار از دو قطعه جدا ولی پیوسته به نام‌­های کاسه و نقاره تشکیل شده است. روی این دو، پوستی از جنس معده حیوانات اهلی کشیده شده و روی پوست نیز خرک، سوار می‌­شود. از روی خرک سیم‌­های ساز عبور کرده و در طول دسته ساز کشیده می‌­شوند. سیم‌­های تار پس از عبور از روی خرک در پشت ساز و در قسمت سیم­‌گیر محکم شده و طرف دیگر آنها بالای دسته و پس از عبور از شیطانک به دور گوشی‌­هایی که در سرپنجه جمع شده‌­اند، پیچیده می‌­شوند.

تار، سه جفت و در مجموع، شش سیم دارد. در طول دسته ساز نیز پرده­‌هایی که نماینده نت­‌های مختلف موسیقی هستند، قرار دارند. تعداد این پرده‌­ها ۲۸ و در شیوه پرده‌­بندی سنتی‌­تر، ۲۵ عدد است.

بدست گیری ساز تار

یکی از مهم­ترین مراحل آموزش موسیقی که در واقع خشت اول آن است، نحوه به­‌دست­گیری درست ساز است. در­صورتی­که هنرجو این مرحله را به‌­خوبی بیاموزد، سرعت او در مراحل بعدی نیز بیشتر خواهد بود. درصورت عدم توجه به این موضوع، آسیب­‌های شایع جسمانی مانند درد در نواحی مختلف بدن، آسیب­دیدگی انگشتان به‌­مرور­زمان و آرتروز حتمی خواهد بود.

در آموزش تار نیز هنرجو ابتدا باید بیاموزد که چطور ساز را با بدنش هماهنگ کند. برای افراد راست‌­دست جعبه صدای تار از قسمت نقاره روی ران پای راست، گذاشته می­شود؛ به­‌طوریکه قسمت پشتی که کاسه است، آزاد خواهد بود. مضراب، به­‌شکل خاصی در دست راست قرارگرفته و بر بالای جعبه صدا جایی بین کاسه و نقاره، فرود می‌­آید. دست چپ نیز به شیوه اصولی روی دسته ساز قرار می­گیرد. وظیفه انگشتان دست چپ، گرفتن پرده‌­ها و درنتیجه زیر و بم کردن صدای ساز است.

این اصول، کلی هستند و طبق آناتومی بدن هر فرد می­توانند، جزئیات متفاوتی داشته باشند. مهم این است که ضمن نوازندگی درست و اصولی، همواره پشت ساز تار راحت باشیم و بدن­مان هیچ­گونه انقباضی نداشته باشد. بهتر است، آموزشگاه موسیقی ، ورک شاپ­‌ها و کارگاه­‌هایی را نیز علاوه­بر کلاس‌­های معمول آموزش موسیقی به‌ ­این ­منظور برگزار کند.

پیشینه ساز تار

دانستن تاریخچه هر سازی می­تواند علاقه­مندی هنرجو را به آن ساز افزایش دهد. ساز تار یکی از سازهای نسبتا جدید موسیقی دستگاهی ایران است. بااین­حال، طبق آخرین پژوهش­‌ها قدمت آن تا دوران صفویه نیز می­رسد. این ساز در دوران قاجار، توسط استادان به­نام آن زمان که همگی از خاندان فراهانی در دربار بودند، به شهرت و تکامل رسید.

در طول حدود ۱۵۰ سال اخیر، تار در کنار سه‌­تار و سنتور از اصلی‌­ترین سازهای موسیقی ایران بوده است. ردیف موسیقی ایرانی نیز ابتدا برای این سازها تدوین شده و سپس به بقیه سازها انتقال یافته است.

لازم به ذکر است که در کشور آذربایجان و استان‌­های همجوار آن در ایران، ساز تار با تغییراتی در ظاهر و نحوه به‌­دست­گیری آن متداول است.

رنگ صوتی ساز تار

حتما پیش از شروع آموزش تار صدای این ساز را شنیده‌­اید حتی اگر نام آن ندانسته باشید. ساز تار در دستان نوازندگان مختلف، صداهای مختلفی دارد. بااین­حال می­توان گفت که صدای این ساز به­‌ویژه در جفت‌­سیم اول (سفید یا فولادی) بسیار تغزلی و دلنشین است. سیم‌­های میانی (زرد) صدایی گرم و محزون دارند و در­نهایت از جفت‌­سیم آخر، صدایی بم و گرفته همراه با کمی زنگ، شنیده می­شود.

هرچه ساز توسط استادی ماهرتر ساخته‌­شده و در دستان نوازنده­ای چیره‌­دست و بااحساس­‌تر قرار بگیرد، صدای بهتری از آن شنیده خواهد شد.

اساتید آثار شاخص ساز تار

در روند آموزش موسیقی در کنار تربیت دست‌­وپنجه باید به تربیت گوش نیز پرداخت. درصورتی­که قصد شروع آموزش تار را دارید، باید با اساتید معروف این ساز آشنایی داشته باشید. از نوازندگان معروف معاصر این ساز می­توان به اساتید زیر اشاره کرد.

 • غلام­حسین درویش ملقب به درویش­خان
 • مرتضی نی­داوود
 • علی­نقی وزیری
 • علی­‌اکبر شهنازی
 • جلیل شهناز
 • فرهنگ شریف
 • هوشنگ ظریف
 • محمدرضا لطفی
 • حسین علیزاده
 • داریوش طلایی
 • حمید متبسم

هرکدام از این اساتید، آثار متفاوتی برای این ساز خلق کرده‌‍­اند. به­‌طورمثال، می­توان به قطعات بندباز و دخترک ژولیده از استاد وزیری، بداهه‌­پردازی­‌های فوق­‌العاده استاد شهناز و شصت قطعه برای تار، اثر استاد علیزاده اشاره کرد که در شش کتاب، منتشر شده‌­اند.

مروری کوتاه بر پیش نیازهای آموزش تار

پیش از مراجعه به یک آموزشگاه موسیقی و ثبت‌­نام در یک کلاس آموزش موسیقی بهتر است کمی با ساز موردعلاقه‌­مان، آشنا شویم. منابع بی­شماری که با یک جستجو در اینترنت می‌­توان به آنها دسترسی داشت، روند تصمیم­گیری ما برای شروع آموزش موسیقی را تسریع خواهند کرد.

پیش از شروع آموزش تار بهتر است بدانیم که این ساز یکی از اصلی­ترین سازهای موسیقی سنتی ایران است. مکانیسم تولید صدا در آن به­‌صورت زهی-مضرابی بوده و حالت صدای آن از دلنشین و تغزلی تا محزون و نسبتا خشن در سیم­‌های مختلف، تغییر می­کند. همچنین، آثار شاخصی نیز برای آن ساخته شده است که هنرجوی آموزش تار با گوش سپردن به آنها باید سلیقه شنیداری­اش را نیز تقویت کند.

امتیاز شما برای این مقاله
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.