آشنایی با آداب‌ورسوم مردم ترکیه در تورهای لحظه آخری

یکی از مواردی که به‌محض سفر به ترکیه آن را متوجه می‌شوید، اجتماعی بودن مردم این کشور است که بخشی از آداب‌ورسوم ترکیه است.

مردم ترکیه همیشه دوست دارند تا با افراد جدید آشنا شوند و شاید بتوان گفت هیچ‌چیز به‌اندازه صحبت با یک فرد غریبه در طول روز آن‌ها را خوشحال نمی‌کند و به همین دلیل است افرادی که به این کشور سفر می‌کنند، از این طبیعت گرم آن‌ها در تور لحظه آخری  کمی متعجب می‌شوند.

به گزارش سفر باتوترک‌ها مانند ایرانی ها مردم خانواده دوست و خونگرمی هستند و مرد رئیس خانواده است. زن‌ها مانند اروپا و بسیاری از کشورها پس از ازدواج نام هسر خود را می‌گیرند. جالب است بدانید در این کشور چند همسری غیر قانونی است و ازدواج ها باید حتما ثبت شوند، در کوچه بس کوچه‌های ترکیه حتما شاهد قهوه خانه خواهید بود، مردها ساعاتی را در این محل ها برای خوش و بش با یکدیگر سپری می‌کنند. زن‌ها نیز چنین برنامه‌هایی را به نام دوره‌های 7 تا 17 روزه دارند و دور هم جمع می‌شوند.

اگر یک خانم هستید تنها جایی که در ترکیه باید از رفتن به آن خودداری کنید، چایخانه‌های ترکی هستند. هم از نظر سنتی و هم فرهنگی، خانم‌ها به چایخانه‌ها نمی‌روند، به جای آن اگر هوس خوردن چای در بیرون کردید، می‌توانید به کافه یا باغ‌های سرو چایی که در آن خانوداه‌ها هستند بروید. اگر شک داشتید که آیا جای مناسبی برای شماست یا نه کافیست ببینید چه افرادی آنجا هستند. مکانی با تعداد زیادی میز که روی آن‌ها مردان نشسته‌اند به این معناست که در آنجا جایی برای خانم‌ها نیست.

در ترکیه خیلی این احتمال وجود دارد که ناگهان از طرف شخصی به یک مهمانی یا عروسی دعوت شوید حتی اگر با آن شخص فقط چند روز آشنا شده باشید و اعتقادشان هم بر این است که باید شاد بود و در این کشور کلمه غریبه مفهومی ندارد. در واقع تنها چیزی که مردم آنجا می‌خواهند این است که احساس غریبی نکنید و از بودن در جایی که هستید لذت ببرید. اگر خواستید به نشانه تشکر و برای احترام برای آن‌ها هدیه بخرید دادن کادوهای مختلفی مثل پیراهن‌های خاص، طلا و حتی پول مرسوم است.

مردم ترکیه زیاد مهمان به خانه‌ شان دعوت می‌کنند حتی افرادی را که خیلی کم می‌شناسند، ممکن است فقط برای صرف صبحانه یا یک چای معمولی باشد. ورود به خانه با کفش خیلی مرسوم نیست و به جای آن به شما دمپایی داده می‌شود. اگر برای شام دعوت شدید، مطمئن شوید که یک شکم گرسنه بزرگ دارید چون مردم این کشور عادت دارند بشقاب‌های مهمانشان را خیلی پر کنند و هیچ بهانه و عذری را هم نمی‌پذیرند. غذای اصلی معمولا یک وعده خیلی بزرگ است و بعد از آن، میوه و آجیل و بعد هم چای و قهوه ترک سرو می‌شود. اگر برای صرف غذا به خانه کسی دعوت شدید، بهتر است همراه او به آشپزخانه بروید و پیشنهاد کمک بدهید. آقایان هم عادت دارند در این موقع در اتاق نشیمن کنار هم باشند و درباره مسائل مختلف با هم صحبت کنند.

درواقع ترک‌ها در رابطه با زمان بسیار سخاوتمندانه رفتار می‌کنند برای آن‌ها تعریف مشخصی از زمان وجود ندارد و هرگز انتظار نمی‌رود که آن‌ها در سر قرار ملاقات به موقع برسند. این مسئله در رابطه با ارسال مرسوله نیز صدق می‌کند اما اتوبوس‌ها، مترو، تراموا و دیگر وسایل نقلیه عمومی سر ساعت می‌رسند. در ضمن در مباحث کسب وکار ترک‌ها به شدت دقیق و به موقع هستند.

 نبایدها در ترکیه

با اشاره و دست نشان دادن کسی، دور از ادب و احترام است.

اگر وارد خانه کسی شدید، باید کفش‌هایتان را از پا در آورید. در هنگام نشستن و زانو روی زانو انداختن، توجه داشته باشید که کف پای شما به سوی کسی نباشد.

در گوش پچ پچ کردن در جمع، رفتاری توهین آمیز است.

شاید جالب باشد که بدانید مردم ترکیه خوردن غذا و نوشیدنی را بسیار دوست دارند چرا که خوردن غذا به خصوص با دوستان و خانواده را زمانی برای استراحت خود درنظر می‌گیرند.

اگر به دیدن مردم ترکیه می‌روید بسیار پسندیده است که با خود، شیرینی به همراه داشته باشید عموما مردم ترکیه با باقلوای ترکی از مهمانان خود پذیرایی می‌کند.

بعد ازغذا معمولا چایی و قهوه به همراه شیرینی می‌خورند، بهتره قهوه و چای خود را تا ته فنجان نخورید.

اگر یکی از دوستان ترکیه‌ای شما را به رستوران دعوت کرد معمولا رسم و سنتشان بر این است که میزبان پول غذا را پرداخت می‌کند و این را نشانه احترام به میهمان خود تلقی می‌کنند.

 سوغاتی‌های معروف ترکیه

این کشور از جمله کشورهای گردش پذیر می‌باشد مخصوصا ایرانی‌ها خیلی زیاد به این کشورسفر می‌کنند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که قصد دارید در آینده‌ای نزدیک به ترکیه مسافرت نمایید، جهت خرید سوغاتی حتما باقلوای ترکیه را مد نظر خود داشته باشید. شیرینی است بسیار خوشمزه اگر چه این شیرینی در ایران هم درست می‌شود اما ریشه اصلی آن بر می‌گردد به کشور ترکیه

برخی از سوغاتی‌های دیگر عبارتند از: نظربنجوق (چشم زخم)، لکوم (راحت الحلقوم)، چرم، ادویه جات و قهوه ترک.

امتیاز شما برای این مقاله
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.